Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

środa, 20 kwietnia 2016

Ciąża w Norwegii. Loty do i z PolskiMało kto myśli o tym przy rezerwacji biletów, ale większość linii lotniczych ma specjalne wytyczne dotyczące wpuszczania na pokład kobiet w ciąży. Tak było też w naszym przypadku - zarezerwowaliśmy bilety na urlop z dużym wyprzedzeniem w ogóle nie myśląc o tym, że linie lotnicze mogą od nas (ode mnie) wymagać zaświadczeń lekarskich i dosłownie na chwilę przed wylotem sprawdziliśmy zasady przewozu kobiet w ciąży i załatwialiśmy zaświadczenia lekarskie (co prawda nikt ich od nas nie wymagał na lotnisku, ale założę się, że jakbym go nie miała, to wtedy by o nie poprosili).

Żeby było „łatwiej”, każdy przewoźnik ma swój regulamin przewozu kobiet w ciąży. Poniżej znajduje się zestawienie zasad norweskich linii lotniczych oraz najpopularniejszych przewoźników którzy mają najwięcej połączeń między Polską a Norwegią.Wizzair, posiadający chyba najwięcej połączeń lotniczych między Polską a Norwegią jest też najbardziej restrykcyjny w kwestii przewozu kobiet w ciąży. Zaświadczenie lekarskie (wystawione nie wcześniej niż 6 dni przed planowaną podróżą) wymagane jest już od 28 tygodnia ciąży. Kobiety powyżej 34 tygodnia ciąży (32 tygodnia w przypadku ciąży mnogiej) nie są w ogóle wpuszczane na pokład.


Ryanair (https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/Czesto-zadawane-pytania/ciaza#0-0)

Ryanair jest trochę mniej wymagający w porównaniu do Wizzair. Zaświadczenie lekarskie (wystawione nie wcześniej niż 2 tygodnie przed planowaną podróżą, wzór dostępny na stronie przewoźnika) wymagane jest od 28 tygodnia ciąży. Kobiety powyżej 36 tygodnia ciąży (32 tygodnia w przypadku ciąży mnogiej) nie są w ogóle wpuszczane na pokład.


Kobiety ciężarne do 4 tygodni przed planowanym terminem porodu mogą latać bez zaświadczenia lekarskiego. Zaświadczenie lekarskie wymagane jest od ciężarnych pomiędzy czwartym a drugim tygodniem przed planowanym terminem porodu. Na pokład samolotu nie będą wpuszczane ciężarne mające termin porodu krótszy niż 2 tygodnie.


SAS (http://www.sas.no/alt-om-reisen/reise-med-barn/reise-under-graviditet/)

Wymogi stawiane przez SAS pokrywają się w dużej mierze z wymienionymi u Norwegian. Do 4 tygodni przed terminem porodu można podróżować liniami SAS bez zaświadczenia lekarskiego. Między 4 a 2 tygodniem przed terminem zaświadczenie jest wymagane przy czym czas podróży nie może przekroczyć 4 godzin, a zaświadczenie musi zostać zatwierdzone przez dział medyczny przewoźnika. Ciężarne które mają termin porodu krótszy niż 2 tygodnie nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu.

W przypadku kobiet w ciąży mnogiej podróżujących liniami SAS zaświadczenie lekarskie wymagane jest na 12 tygodni przed planowanym terminem (czas podróży nie może być dłuższy niż 4 godziny, a zaświadczenie musi zostać zatwierdzone przez dział medyczny przewoźnika). Na 8 tygodni przed planowanym porodem kobiety ciężarne nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu linii SAS.


LOT (http://www.lot.com/pl/pl/pasazer-z-zaswiadczeniem-medycznym)

Na stronie największego polskiego przewoźnika znaleźć można dość lakoniczne informacje na temat podróży ciężarnych. Zaświadczenie medyczne (MEDIF druk do pobrania na stronie przewoźnika) wymagane jest od 32 tygodnia ciąży. Kropka


Widerøe (http://www.wideroe.no/flyturen/gravid)

Widerøe to norweski przewoźnik posiadający w dużej mierze połączenia wewnątrz kraju. Pomyślałam, że z pewnością znajdą się kobiety zainteresowane wymogami stawianymi przez tego operatora (szczególnie panie mieszkające na północy Norwegii mogą być zainteresowane tematem).

Zaświadczenie lekarskie wymagane jest między 4 a 2 tygodniem przed terminem (wcześniej można latać bez ograniczeń). Zaświadczenie powinno zawierać m.in. imię i nazwisko podróżnego, nazwisko i numer telefonu lekarza prowadzącego oraz jego podpis, informację o planowanym terminie porodu oraz o tygodniu ciąży. Czas podróży nie powinien przekraczać 4 godzin. Ciężarne na 2 tygodnie przed porodem nie będą wpuszczane na pokład. Wyjątek od tej reguły stanowią kobiety ciężarne podróżujące między:
Svolvær – Bodø
Leknes – Bodø
Mo i Rana – Bodø
Sandnessjøen – Bodø
Evenes – Tromsø
Alta – Tromsø
Alta – Hammerfest
Hammerfest – Tromsø
Kirkenes – Hammerfest

Ciężarne mogą podróżować tymi połączeniami do 39 tygodnia włącznie, pod warunkiem posiadania zaświadczenia lekarskiego wystawionego dzień wcześniej lub tego samego dnia, kiedy ma się odbyć lot.


Lufthansa (http://www.lufthansa.com/pl/pl/Ciaza)

Lufthansa nie jest bezpośrednim przewoźnikiem między Polską a Norwegią, ale jest to jedna z największych linii lotniczych w Europie dlatego pomyślałam, że ich wytyczne również mogą być przydatne.

Zaświadczenie lekarskie (druk do pobrania na stronie przewoźnika) zalecane jest od 28 tygodnia ciąży, ale wymagane od 36 tygodnia (na 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu). W przypadku ciąży mnogiej podróż lotnicza możliwa jest do 28 tygodnia.

Lufthansa zaleca także specjalne skarpetki uciskowe dla ciężarnych na czas lotu.


Mam nadzieję, że stworzone przeze mnie zestawienie będzie pomocne! Udanych wakacji i sprawnych lotów!

1 komentarz:

  1. Przydatny post, nie wiedziałam, że są wymagane zaświadczenia lekarskie przed wejściem na pokład w zaawansowanej ciąży, dobrze wiedzieć na przyszłość :)

    OdpowiedzUsuń