Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

niedziela, 10 kwietnia 2016

Ciąża w Norwegii. Badanie ultrasonograficzne


Wszystkie kobiety w ciąży w Norwegii otrzymują możliwość badania ultrasonograficznego między 17 a 20 tygodniem ciąży. Badanie jest dobrowolne i nieobowiązkowe, ale większość kobiet chętnie z niego korzysta. Jak dotąd nie stwierdzono, aby tego typu badanie było szkodliwe dla płodu bądź dla ciężarnej.

Na badanie kieruje lekarz lub położna prowadząca ciążę. Skierowanie jest zwykle faksowane do placówki w której ma się ono odbyć (jeśli nie jest to ta sama placówka, w której prowadzona jest ciąża), a po tygodniu zainteresowani rodzice otrzymują pocztą informację o badaniu: termin, miejsce, praktyczne wskazówki o tym jak ewentualnie zmienić termin badania lub je odwołać, jaki jest ewentualny koszt badania (niektóre placówki pobierają opłaty np. za wydruk zdjęć), informacje o liczbie i wieku osoby towarzyszącej (zwykle placówki nie życzą sobie przyprowadzania małych dzieci na badania).

Badanie USG jest zwykle standardowym badaniem 2D (rodzice mogą jednak zapytać o możliwość badania 3D). Ma ono za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące długości ciąży i ewentualnego terminu porodu (obliczanego na podstawie pomiaru m.in. średnicy głowy płodu), liczby płodów, położenia łożyska, ewentualnych wad rozwojowych. Podczas badania możliwe jest przy odpowiednim ułożeniu płodu stwierdzenie płci dziecka.

Badanie trwa zwykle ok. 30 minut. Rozpoczyna się standardową, krótką rozmową z wykwalifikowaną położną lub lekarzem przeprowadzającym badanie. Następnie ciężarna otrzymuje możliwość przygotowania się do badania. Położna (lub lekarz) najpierw rozprowadzają na brzuchu specjalny żel (zimny!), a następnie specjalną głowicą przeprowadzają badanie. Do urządzenia ultrasonograficznego podłączony jest dodatkowy monitor o dobrej rozdzielczości tak aby przyszli rodzice mogli obejrzeć swojego potomka. Podczas badania mierzona jest m.in. średnica głowy płodu, długość kości udowej, sprawdzana jest praca serca (plus położenie komór i przedsionków), wielkość żołądka, położenie nerek i układu moczowego, ilość palców u rąk i nóg. Położna określa także mobilność płodu (intensywność ruchów), ilość wód płodowych oraz jeśli jest taka możliwość i życzenie ze strony przyszłych rodziców określa płeć dziecka. Rodzice przed opuszczeniem gabinetu otrzymują, jeśli chcą, wydruk zdjęć.

W przypadku stwierdzenia wad u płodu, położna (lub lekarz) przeprowadzający badanie może wyznaczyć termin kolejnego badania USG. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, a płód rozwija się prawidłowo, termin kolejnej wizyty nie jest określany z góry i dopiero lekarz prowadzący lub położna mogą skierować na takie badanie ponownie jeśli uznają, że zachodzi taka potrzeba.

Generalnie do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie ma też potrzeby zabierania ze sobą próbki moczu, nie są przeprowadzane żadne dodatkowe badania. Jeśli wymagane są jakieś przygotowania, informacje o tym znajdują się w tym samym liście, w którym jest podany termin badania. Badanie USG traktowane jest jako wizyta kontrolna. Jeśli jest ono przeprowadzane w innej placówce, niż tam gdzie prowadzona jest ciąża, warto podczas najbliżej wizyty u lekarza prowadzącego lub położnej mieć ze sobą wydruk zdjęć ultrasonograficznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz