Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

środa, 2 marca 2016

Pora założyć elektroniczną skrzynkę pocztową

Cyfryzacja Norwegii postępuje. Pierwsze państwowe instytucje już zaczęły wysyłać korespondencję do petentów elektronicznie zamiast tradycyjną pocztą. Docelowo cała korespondencja z urzędami ma odbywać się online i szacuje się że wszystkie organy państwowe i większość komunalnych jeszcze w 2016 roku zrezygnuje z papierowych listów. Nie wystarczy jednak posiadać tradycyjnej poczty e-mail, ponieważ ta nie zapewnia wystarczającego bezpieczeństwa; mieszkańcy Norwegii muszą założyć sobie bezpieczną elektroniczną skrzynkę pocztową. To proste!


W Norwegii mamy dwóch autoryzowanych dostawców elektronicznych skrzynek pocztowych – E-boks oraz Digipost. Za tym ostatnim stoi zresztą znana nam wszystkim z roznoszenia tradycyjnych listów norweska poczta państwowa, Posten. W marcu państwo wyśle do ponad 2 milionów mieszkańców, którzy zgodzili się na komunikację elektronicznę wiadomości e-mail zachęcające do założenia skrzynki u jednego z wymienionych operatorów. Oba rozwiązania są bezpłatne i założyć je można między innymi za pośrednictwem państwowego portalu Norge.noElektroniczna skrzynka pocztowa pozwala na przesyłanie nawet poufnych dokumentów, informacji medycznych czy decyzji urzędowych. Wszystkie one będą zapisane w jednym miejscu i dostępne kiedykolwiek będziemy ich ponownie potrzebować, tym samym nie grozi nam już zagubienie dokumentów albo wielogodzinne poszukiwania w domowym archiwum. Komunikacja cyfrowa ma być też bezpieczniejsza od tradycyjnej poczty. Po pierwsze nic nie zginie po drodze, po drugie nikt nie może nam nic wyciągnąć z otwartej blaszanej puszki na ulicy. Ten sposób przesyłania korespondencji jest też oczywiście dużo szybszy niż poczta tradycyjna – czas dostarczenia wiadomości skraca się z kilku dni do kilku sekund.

Zarówno E-boks jak i Digipost mogą być używane również przez prywatnych nadawców/odbiorców; nie jest to zatem rozwiązanie dedykowane urzędom i administracji publicznej. Przeciwnie, jedną z
zalet jest otrzymywanie całej korespondencji w jednym miejscu.

Zalet jest oczywiście więcej. Dla wielu z nas, będących trochę w Norwegii, trochę w Polsce, ogromnym plusem elektronicznych skrzynek pocztowych będzie fakt, że listy będziemy otrzymywać i wysyłać dokładnie tam gdzie sami się znajdujemy, a nie tylko w miejscu, w którym fizycznie stoi nasza tradycyjna skrzynka pocztowa. Wystarczy dostęp do internetu.

Tym, którzy myślą, że elektroniczne skrzynki pocztowe to tylko kolejne miejsce, które musimy zacząć sprawdzać – obok już posiadanych kont pocztowych, facebooka i innych społecznościówek, wyjaśniam od razu, że się mylicie. Za każdym razem jak nowa wiadomość pojawi się w takiej skrzynce, otrzymamy powiadomienie – albo sms, albo e-mail.

Poziom bezpieczeństwa elektronicznych skrzynek pocztowych jest zbliżony do norweskich banków internetowych. Oba systemy wykorzystują do logowania BankID, choć do skrzynek pocztowych logować możemy się również przy użyciu innych elektronicznych tożsamości (MinID, Buypass ID, Commfides). Tożsamość elektroniczna jest również potrzebna do założenia usługi. Wszystkie wiadomości przesyłane są w postaci zaszyfrowanej.

Jeśli po założeniu skrzynki u jednego z operatorów stwierdzisz, że jednak wolisz skrzynkę konkurenta, nic nie stoi na przeszkodzie zmianie usługodawcy. W przypadku jeśli w ogóle nie zamierzasz korzystać z komunikacji elektronicznej między państwem, gminami i sobą, możesz zarejestrować swój sprzeciw na stronie http://www.norge.no/nb/reservasjon – wówczas cała korespondencja w dalszym ciągu przychodzić będzie na papierze.

1 komentarz:

  1. Czy jest mozliwosc otrzymywania poczty w formie elektronicznej i papierowej jednocześnie? Czy musimy się zdecydować na jedną z opcji?

    OdpowiedzUsuń