Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

czwartek, 25 lutego 2016

Ciąża w Norwegii. Przygotowania do kontroli

Wiele kobiet będąc w pierwszej ciąży potrzebuje „potwierdzenia” (dowodu) na to, że JEST w ciąży. Pół biedy jeśli występują „typowe” objawy ciążowe. Jeśli jednak nic się nie dzieje, można się zastanawiać co drugi dzień, czy w tej ciąży jest się, czy nie. Dlatego też wypatruje się terminu pierwszej kontroli niemal z utęsknieniem. Większość norweskich źródeł informacji powie, że na pierwszą kontrolę ciążową należy się wybrać między 8 a 12 tygodniem do lekarza lub położnej. Moje doświadczenie w tej kwestii jest następujące: kobiety mogą czuć się rozczarowane wizytą lekarską przed 12 tygodniem. Co nie oznacza, że ją odradzam, najlepiej przekonać się samemu.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
Bez względu na to, czy ciężarna wybierze się do lekarza czy położnej do wizyty trzeba się przygotować. Powodów jest ku temu kilka. Po pierwsze: nawet jeśli na co dzień używa się języka norweskiego, to słownictwo związane z ciążą jest zwykle czymś nowym, warto więc wyszukać terminy, których będzie sie chciało użyć podczas wizyty. Wtedy wizyta przebiegnie na pewno sprawniej.

A oto kilka wskazówek dotyczących przygotowań.

  • Przygotowania należy zacząć od zakupu pojemniczka na mocz (w aptece; cena ok. 20 NOK) i postawienia go w łazience na dzień przed wizytą, żeby rano przygotować próbkę do badań i nie zapomnieć zabrać go ze sobą.
  • Data pierwszego dnia ostatniej miesiączki plus średnia długość cyklu.
  • Informacje o używkach: papierosy, alkohol, narkotyki – w przypadku  problemów z nałogami lekarz powinien  poinformować pacjentkę o możliwości pomocy.
  • Informacje o przyjmowanych lekach (np. na  alergię, migrenę, wrzody, epilepsję itp.) – najlepiej wynotować wszystkie nazwy i dawkowanie.
  • Informacje o przebytych i obecnych chorobach, przeprowadzonych w ostatnim czasie zabiegach, problemach zdrowotnych: zwłaszcza z drogami rodnymi i układem moczowymi, warto to wszystko wynotować. Dla lekarza niezwykle istotna jest informacja o przebytej różyczce: kiedy, ile razy i czy pacjentka była szczepiona.
  • Informacje o chorobach w rodzinie (dotyczy obojga rodziców) – chodzi tu o choroby dziedziczne, genetyczne, wady rozwojowe w rodzinie. Warto zastanowić się nad chorobami „powszechnymi” w rodzinie.
  • Samopoczucie, czyli jak ciąża przebiega: nudności połączone z wymiotami, zmęczenie, obolałe piersi, wzdęty brzuch, zaparcia, bóle głowy, plamienia, apetyt (lub jego brak), zmienność nastrojów (bardziej niż zwykle :)). „Słowniczek” pod tekstem służy pomocą.
  • Warto też zastanowić się z partnerem, gdzie chce się rodzić (szpital - jeśli ma się wybór). Zwykle w tym samym miejscu w którym odbędzie się poród ma też miejsce badanie ultrasonograficzne w połowie ciąży i lekarz lub położna muszą „zarezerwować” miejsce.
Najwygodniej będzie jeśli wszystkie te informacje zostaną spisane na kartce. Lekarz, czy położna nie będą się śmiać ze ściągi. Wręcz przeciwnie, docenią fakt przygotowania się do spotkania.
W kolejnym poście opiszę, jak przebiegły moje pierwsze wizyty u lekarza i położnej.

Słowniczek przydatny przed pierwszą kontrolą (i generalnie podczas ciąży):
Różyczka – røde hunder (rubella)
Miesiączka – menstruasjon
Cykl – syklus
Kwas foliowy – folsyre, folat
Rak – kreft
Rak piersi - brystkreft
Zapalenie dolnych dróg moczowych - Urinveisinfeksjon
Żylaki – åreknutter
Hemoroidy - hemorroider
Nudności – kvalme
Wymioty – oppkast
Zmęczenie – tretthet
Obolałe piersi – ømme bryster
Wzdęty brzuch – oppblåst mage
Zaparcia – forstoppelse
Bóle głowy – hodeverk
Apetyt – matlyst
Zeminność nastrojów – humørskifte
Plamienia – utflod
Krwanienie – bloding
Embrion (Zarodek?) - embrion
Płód – foster
Zapłodnienie – befruktning
Pępowina - navlestreng
Łożysko – morkake, placenta
Macica - livmor

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz