Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

poniedziałek, 1 lutego 2016

Ciąża w Norwegii - od dwóch kresek do pierwszej wizyty kontrolnej

Zdecydowana większość kobiet o fakcie bycia w ciąży dowiaduje się po zrobieniu testu ciążowego. W Norwegii test ciążowy to graviditetstest i można go kupić we wszystkich sieciach aptecznych (Apotek1, Boots, Ditt i Vitus) a także w niektórych sieciach spożywczych. Koszt testu to od 130 NOK za pojedynczy test, podwójny kosztuje ok. 200 NOK. Test przeprowadzony w okolicach daty spodziewanej menstruacji daje najbardziej pewne wyniki. Warto zrobić test kontrolny po około tygodniu od zrobiena pierwszego w celu potwierdzenia ciąży. Test najlepiej przeprowadzić rano.

Przyjmując więc, że test zrobiony został po ok. 4 tygodniach od pierwszego dnia ostatniej menstruacji jesteś w 4-5 tygodniu ciąży. Gratulacje!

Czwarty (lub piąty) tydzień to trochę za wcześnie na wizytę u lekarza pierwszego kontaku lub położnej. Wizyta dla zdrowych kobiet zalecana jest w Norwegii między 8 a 12 tygodniem. Tym samym masz przed sobą minimum miesiąc-dwa kiedy to zostajesz pozostawiona sama sobie. Jak wykorzystać ten czas?

Po pierwsze jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciązy powinnaś odstawić alkohol i papierosy oraz zacząć brać kwas foliowy (norw. Folsyre lub Folat) w dawce 400 mikrogram (zaleca się branie go w tej dawce jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę). Kwas foliowy sprzedawany jest bez recepty w aptekach, koszt 100 tabletek (wystarcza akurat na cały pierwszy trymestr) to ok. 100-130 NOK. Poza tym w aptekach można dostać specjalne suplementy diety dla kobiet w ciąży: zestawy witamin plus Omega-3, które są dostosowane do trymestru, w którym się znajdujemy. Jeśli zdecydujesz się na kupno zestawu witamin, wtedy zwykle nie potrzeba kupować dodatkowo kwasu foliowego. W razie pytań możesz o pomoc zapytać personel apteczny. W aptekach można dostać także tabletki z imbirem, które mogą pomóc na nudności.Warto także odwiedzić strony internetowe aptek, ponieważ posiadają one często rozbudowane informacje dla kobiet w ciąży na temat suplementacji witaminowej a także odżywiania i aktywności fizycznej podczas ciąży i karmienia.

Inną stroną WWW wartą odwiedzenia jest strona komuny w której mieszkasz - znajdziesz tam informacje na temat oferty opieki nad kobietami w ciąży. Są to podstawowe informacje o tym, kto jest położną (norw. jordmor), kiedy (i gdzie) przyjmuje, informacje o ewentualnych kursach dla przyszłych rodziców itd.

Jeśli pracujesz w dużej firmie masz z pewnością dostęp do intranetu, w którym znajdziesz informacje o swoich prawach jako ciężarnej oraz obowiązkach pracodawcy względem ciężarnej.

W internecie znajdziesz mnóstwo informacji o stanie błogosławionym, o tym, co wolno, a czego nie. Doświadczenie podpowiada mi, że większość treści na nich prezentowanych jest delikatnie mówiąc „wątpliwej” jakości i generalnie lepiej wystrzegać się przeróżnych for internetowych. Jednocześnie rozumiem, że dla wielu kobiet początki zwłaszcza pierwszej ciąży wiążą się z potrzebą dowiedzenia się wszystkiego, dlatego polecam Ci tylko strony prowadzone przez państwowy personel medyczy, dietetyków i pedagogów.

Na stronach Helsedirektoratet (norweski odpowiednik Ministerstwa Zdrowia): https://helsedirektoratet.no/folkehelse/graviditet-fodsel-og-barsel znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o ciąży napisane przez personel medyczny. Z kolei na stronie Matportalen (http://www.matportalen.no/rad_til_spesielle_grupper/tema/gravide/#tabs-1-2-anchor) możesz poczytać sobie o odżywianiu w czasie ciąży. Polecam także bardzo fajną broszurkę na temat ciąży (http://www.matportalen.no/rad_til_spesielle_grupper/tema/gravide/article779.ece/BINARY/Lev+sunt+i+svangerskapet+(PDF) ), która dodatkowo zawiera zestaw bardzo przyjemnych ćwiczeń wzmacniających grzbiet oraz brzuch. Strona Helsenorge (https://helsenorge.no/gravid) odpowie na większość pytań i wątpliwości. Znajdziesz tu między innymi opis ciąży tydzień po tygodniu, informacje o kontrolach lekarskich, rady dotyczące aktywności fizycznej oraz zdrowej diety. Całkiem fajna jest też ta strona: http://www.babyverden.no/ pod warunkiem, że tolerujesz dużą ilość reklam. W poszczególnych działach przeczytasz o ciąży tydzień po tygodniu, są też różnego rodzaju quizy (np. jak wybrać imię dla potomka) oraz bieżące informacje ważne dla ciężarnych. Zapisując się do klubu babyverden możesz otrzymać gratis książki-broszury poświęcone ciąży, rozwiązaniu i opiece nad niemowlakiem.

Jeśli podane przeze mnie strony to ciągle za mało polecam dwie książki napisane przez lekarzy z Rikshospitalet w Oslo. Oboje autorów jest doświadczonymi ginekologami-położnikami, którzy w przystępny sposób dzielą się swoją wiedzą na temat ciąży z przyszłymi rodzicami:
Nylander, Gro (2011), Småen i magen: fra to celler til levedyktig barn
Henriksen, Tore (2010), I mors liv: svangerskap, fosterliv og helse

Inną ciekawą książką jest «Hva kan du vente deg når du venter» autorstwa Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff oraz Sandee E. Hathaway. Ja  na tę pozycję trafiłam tak mniej więcej w połowie ciąży, ale dla wielu ciężarnych na całym świecie jest to niemalże lektura obowiązkowa (panie napisały także poradniki dotyczące pierwszych trzech lat z życia dziecka). Zbudowanwa jest ona na zasadzie pytań i odpowiedzi i podzielona na kilka działów. Pierwsza część to generalne informacje o początkach ciąży, druga część to podział na poszczególne miesiące i poród, komplikacjom i chorobom poświęcono kolejną część, a w ostatniej, czwartej części opisano pierwsze tygodnie po porodzie.

Jeśli bardzo cierpisz z powodu nudności lub innych dolegliwości w związku z ciążą należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu od razu. W Norwegii opieka medyczna podczas ciąży jest bezpłatna (to znaczy, że nie płacicie ani za wizyty ani za przeprowadzone badania podstawowe). Jednocześnie należy pamiętać, że podczas pierwszej wizyty lekarz raczej nie będzie potwierdzał ciąży badaniem ultrasonograficznym. Jeśli jednak jest to faktycznie takie istotne możesz iść na prywatną wizytę do ginekologa (wielu ginekologów w Norwegii ma swoje prywatne praktyki), gdzie możesz mieć zrobione podstawowe badania potwierdzające ciążę. Więcej o pierwszej wizycie kontrolnej u lekarza pierwszego kontaktu i położnej dowiecie się z kolejnego postu.

1 komentarz:

  1. Witaj:) od dawna czytam Twojego bloga, najpierw jeszcze będąc w Polsce a potem już tu na miejscu w Norwegii :) Jakoś nigdy nie zdecydowałam się na zamieszczenie komentarza, choć w głowie zawsze miałam pełno pozytywnych opinii i wrażeń na temat Twoich wpisów, ich opracowania i zawartych merytorycznych informacji. Były dla mnie sporym zapleczem informacyjnym kiedy sama przygotowywałam się do przyjazdu tutaj. Chciałabym Ci za nie podziękować ;) i przy okazji poinformować, że jesteś jedną z polskich blogerek w Norwegii, które zainspirowały mnie do założenia swojego bloga. Zapraszam do odwiedzenia mnie na :

    http://annabloggerfranorge.blogspot.no/

    Tak, wiem, wygląda to trochę na reklamę i w zasadzie trochę nią jest ;) ale cała reszta napisana wcześniej jest najzupełniej szczera, Twoją nieujawnioną czytelniczką jestem od dawna.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń