Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

sobota, 22 sierpnia 2015

Wybory samorządowe 14. września 2015. Polacy mają prawo głosu!

Wielkimi krokami zbliżają się wybory do zarządów gmin (komunne) oraz władz wojewódzkich (fylke). Choć oficjalną datą wyborów jest poniedziałek 14. września, w wielu gminach lokale wyborcze otwarte będą również w niedzielę 13.09.2015. Poza tym, każdy kto chce, może oddać swój głos w okresie 1. lipca – 11. września, w dowolnym miejscu w kraju. I co najważniejsze dla nas Polaków – ci z nas którzy mają ukończone 18 lat i przez ostatnie 3 lata przed dniem wyborów byli zarejestrowani w norweskim rejestrze narodowym ludności, posiadają prawo głosu, mimo iż nie są obywatelami Norwegii.

Zainteresowani wcześniejszym oddaniem głosów powinni skontaktować się z urzędem gminy, w której mieszkają, aby zorientować się gdzie i w jakich godzinach mogą głosować. Większość gmin rozsyła tego typu informacje pocztą do wszystkich, którzy mają prawo głosu oraz publikuje je w lokalnej prasie. Każda gmina sama ustala harmonogram „przed-wyborów”.

Do 11 września możesz oddać swój głos w dowolnej gminie w kraju. Nie musisz mieć ze sobą karty do głosowania (rozsyłane pocztą przez gminę właściwą dla zamieszkania), ale obowiązkowo zabierz ze sobą uznawany w Norwegii dowód tożsamości (np. paszport, karta płatnicza ze zdjęciem). W lokalu wyborczym w nie swojej gminie otrzymasz kartę do głosowania bez wydrukowanych nazwisk polityków – musisz zatem sam wpisać nazwiska albo oddać głos tylko na partię. Następnie Twoja karta musi zostać ostemplowana, zamknięta w kopertę i przesłana do gminy, w której mieszkasz. W przypadku głosowania we własnej gminie, otrzymasz karty z wypełnionymi nazwiskami kandydatów. Również we własnej gminie musisz oddać karty członkowi komitetu wyborczego do ostemplowania, zanim wrzucisz je do urny.

Używając pojęcia „własna gmina” mamy na myśli kommune, w której znajduje się twój stały adres wg rejestru ludności na dzień 30.06.2015.


Każdy blok wyborczy/partia wystawiający swoich kandydatów w wyborach posiada własną kartę do głosowania - różową z nazwiskami kandydujących w wyborach gminnych oraz niebieską - z nazwiskami kandydatów w wyborach wojewódzkich. Głosujący powinien wybrać jedną kartę różową i jedną niebieską, właściwą dla partii, którą chce wesprzeć swoim głosem. Zaznaczenie któregokolwiek nazwiska nie jest obowiązkowe. Głos oddany w postaci nie zakreślonej, ale ostemplowanej karty wyborczej jest też ważny (jest wówczas głosem poparcia dla partii, ale bez wskazywania kandydata). Jeśli decydujemy się popierać konkretnych kandydatów na liście partyjnej, możemy zaznaczyć tak wiele nazwisk, ile chcemy.

Głosować na pewno warto, ponieważ to właśnie lokalni politycy mają największy wpływ na to jak funkcjonuje życie w naszym najbliższym otoczeniu – m.in. czy musimy płacić podatek od nieruchomości i w jakiej wysokości, czy lokalne kino w dalszym ciągu będzie działać, czy przedszkola będą publiczne czy prywatne albo czy wydać zgodę na budowę centrum handlowego tuż za płotem twojego domu . To oczywiście tylko przykłady pokazujące jak wiele codziennych spraw zależy od lokalnych władz.

Według danych SSB wśród uprawnionych do głosowania obcokrajowców frekwencja wynosi zwykle tylko około 50%, a więc dużo mniej niż wśród etnicznych Norwegów (80 % w wyborach parlamentarnych i 63 % w wyborach samorządowych). Prawdopodobnie ma to związek z małą ilością „swoich” na listach wyborczych. W poprzednich wyborach samorządowych w 2011 roku, kandydaci pochodzący spoza Norwegii stanowili zaledwie 3,5 % wszystkich nazwisk na listach…

Więcej o przebiegu wyborów przeczytać możecie na oficjalnym portalu rządowym.

2 komentarze:

  1. Przyjmijcie ode mnie nagrodę Liebster Blog Award. Miło mi będzie, jeśli zechcecie się ze mną pobawić;-))) Jak nie chcecie nikogo nominować to chociaż odpowiedzcie na pytania.

    Nie odzywałam się u Was nigdy, ale Wasz blog jest dla mnie kopalnią informacji. Jesteście moją inspiracją, dowodem na to, że się da:) Od początku tego roku uczymy się języka i już na początku przyszłego roku zwijamy manatki i wyjeżdżamy do Norwegii, żeby żyć jak ludzie. Dziękuję, że jesteście, że piszecie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozwolę sobie dopomnieć się nieco niekulturalnie i może w średnim miejscu, ale...czekamy na kolejne wpisy!:)

    OdpowiedzUsuń