Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

piątek, 14 sierpnia 2015

Finansportalen.no ważny przy wyborze banku lub ubezpieczyciela

Usługi finansowe, karty kredytowe, pożyczki hipoteczne, fundusze i ubezpieczenia to dla większości „zwykłych” osób czarna magia. Odnalezienie się w gąszczu ofert i zrozumienie materiałów opracowanych przez banki może być trudne, zwłaszcza jeśli nie posługujemy się perfekcyjnie językiem norweskim. Z odsieczą zagubionym konsumentom na rynku finansowym przybywa Forbukerrådet (odpowiednik rzecznika praw konsumenta) i stworzony przez nie w internecie portal finansportalen.no

Finansportalen jest narzędziem w 100 procentach niezależnym od komercyjnych aktorów na rynku finansów i ubezpieczeń, w pełni kontrolowanym przez organy państwowe. Jego zadaniem jest przekazanie jak największej wiedzy i władzy w ręce klientów poprzez umożliwienie im w bardzo prosty sposób porównania atrakcyjności i opłacalności różnych usług na rynku oraz zmiany banku czy ubezpieczyciela kilkoma kliknięciami myszy.

Baza danych finansportalen.no zawiera informacje o produktach bankowych, ubezpieczeniach, usługach przekazywania gotówki za granicę oraz produktach na rynku papierów wartościowych. Instytucje finansowe i ubezpieczeniowe działające w Norwegii są zobowiązane do raportowania do finansportalen.no wszystkich danych prezentowanych przez portal, nie rzadziej niż raz na dobę. Oznacza to w praktyce, że ceny, wysokości oprocentowania i inne liczby widoczne na finansportalen przedstawiają zawsze stan aktualny.

Portal ma za sobą stosunkowo długą tradycję, jego powstanie zostało uchwalone przez parlament już w 2007 roku, a pierwsza wersja dostępna była w sieci rok później. Korzystanie z portalu polecamy absolutnie wszystkim! My posługiwaliśmy się nim wielokrotnie – najpierw przy okazji wyboru banku (aby znaleźć taki, z najniższymi opłatami), później w wyborze karty kredytowej (najtańsza w użyciu i oferująca najwięcej korzyści, bonusów). Kiedy przyszedł czas na kredyt hipoteczny, znów zdaliśmy się na pomoc finansportalen.no, by wybrać bank z najlepszymi warunkami. Gdy sytuacja na rynku nieco się zmieniła i stopy procentowe zaczęły spadać, portal w kilka minut podpowiedział nam, do którego banku opłaca nam się przenieść kredyt.

Finansportalen.no pomógł nam również wielokrotnie w wyborze firm ubezpieczeniowych. Sprawdzanie najtańszego dostawcy kasko na samochód w portalu jest już u nas doroczną tradycją. Jeśli opłaca się przenieść ubezpieczenie do innej firmy, można to zrobić w kilka minut on-line. Także dostawcę reiseforsikring (ubezpieczenie w podróży) co roku wybieramy na podstawie porównywarki ofert na finansportalen. Nie inaczej było oczywiście z wyborem ubezpieczyciela domu.

Wiele firm i banków kusi klientów do zebrania wszystkich usług w jednym miejscu, za co oferują rabaty. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że lojalność na rynku banków i ubezpieczeń się nie opłaca, bowiem stali klienci mają zwykle najgorsze warunki finansowe (rok w rok podwyżka cen), podczas gdy nowym klientom oferuje się bardzo atrakcyjne stawki, właśnie po to, aby ich zdobyć. Za każdym razem, gdy sprawdzaliśmy, czy opłaca się zgromadzić np. wszystkie ubezpieczenia w jednej firmie, cena sumaryczna była znacznie wyższa (mimo rabatu!), niż po zsumowaniu najtańszych (ale zapewniających identyczne warunki) ofert z różnych firm, prezentowanych na finansportalen.no

Wam również polecamy sprawdzić, ile oszczędzić możecie przenosząc pożyczkę lub polisę ubezpieczeniową do innej firmy. Nie wahajcie się tego zrobić! Tylko jeśli konsumenci faktycznie korzystają ze swojej władzy w swobodnym wyborze oferty, konkurencja na rynku będzie działać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz