Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

wtorek, 18 sierpnia 2015

Autobusem z Preikestolen na Trolltunga

Latem 2015 po raz pierwszy w historii turystyki na Vestlandet, podróżujący bez własnego środka lokomocji mogą skorzystać z komunikacji autobusowej pomiędzy dwiema najbardziej rozpoznawalnymi atrakcjami naturalnymi tej części kraju – Preikestolen i Trolltunga. To dobra wiadomość dla niezmotoryzowanych Polaków, którzy mogą przylecieć samolotem z Polski bezpośrednio do Stavanger i w ciągu kilku dni „zaliczyć” Kjerag, Preikestolen i Trolltunga!

Fotografie wymienionych formacji skalnych są jednymi z najczęściej dzielonych w internecie widoków z Norwegii, co rok w rok przyciąga do kraju tłumy turystów, którzy również chcą odwiedzić te same miejsca. Szacuje się, że Preikestolen w ciągu krótkiego sezonu letniego odwiedza ćwierć miliona osób, natomiast na Trolltunga i Kjerag wchodzi około 40 tysięcy osób rocznie. Wiele spośród nich przyjeżdża do Norwegii nieświadoma, że transport publiczny jest tutaj dosyć niedorozwinięty w porównaniu do krajów Europy kontynentalnej, żeby nie powiedzieć, nieistniejący. Problem dostrzegły wreszcie agencje rządowe odpowiedzialne za promocję turystyczną regionów Ryfylke i Hardanger i nawiązały kontakt z przewoźnikiem Tide, który już wcześniej w swojej ofercie posiadał połączenia ze Stavanger na Kjerag oraz na Preikestolen.

Trasa łącząca Preikestolen i Trolltunga liczy 240 km, które autokary pokonują w 4,5 godziny, głównie wzdłuż drogi nr 13 (przez Ryfylke). W 2015 roku na linii wykonywany jest tylko jeden kurs dziennie. Autobus startuje rano z Kinsarvik nad Hardanger-fiordem i po kilku godzinach dociera do Preikestolhytta, skąd rozpoczyna się piesza wędrówka na Preikestolen. Po wysadzeniu podróżnych tam, autobus jedzie do pobliskiego Forsand, aby o godzinie 14.20 odebrać z przystani promowej podróżnych przybywających do wioski promem z Lysebotn (drugi koniec Lysefiordu, popularna baza wypadowa wchodzących na Kjerag). Następnie autobus wraca pod Preikestolhytta by odebrać schodzących z Preikestolen i pod wieczór dociera z powrotem nad Hardanger. W tym miejscu należy wspomnieć, że autobusy nie docierają do Skjeggedal, gdzie zaczyna się podejście na Trolltunga. Linia została zorganizowana tak, aby turyści musieli przenocować np. w Odda zarówno przed jak i po wycieczce na Trolltunga.

W 2015 roku przejazd w jedną stronę pomiędzy atrakcjami Vestlandet kosztuje 595 koron.

Z Oddy do Skjeggedal, punktu startowego wejścia na Trolltunga, można dostać się autobusami i minibusami odjeżdżającymi z dworca autobusowego w Odda (rozkład na 2015 rok znajdziecie tutaj: http://www.hardangerfjord.com/no/Odda/Trolltunga/)

Osoby zaczynające zdobywanie szczytów w Stavanger, muszą najpierw przepłynąć promem do Tau, skąd wiele razy dziennie odjeżdżają autobusy do Preikestolhytta (skąd dalej, po wejściu i zejściu na Preikestolen, mogą pojechać autobusem w rejon Hardanger). Autobusy na Kjerag odjeżdżają bezpośrednio ze Stavanger. Wszystkie linie obsługuje Tide (informacja po angielsku: http://www.tidereiser.com/trolltunga-and-preikestolen, http://www.tidereiser.com/trolls-tongue-pulpit-rock-and-kjerag).

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy można zwiedzić Trolltunga w jeden dzień
  Start i powrót Stavanger?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Latem, kiedy dni sa dlugie mysle ze da rade - pod warunkiem zaczecia podrozy wczesnym ranem i podrozy samochodem tam i z powrotem. Jesli w gre wchodzi tylko korzystanie z transportu publicznego, to na pewno nie da rady

   Usuń