Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

piątek, 24 lipca 2015

Lodożercy – spieszcie na Sørlandet!

Sørlandet jest norweską letnią destynacją turystyczną numer jeden. Morze, plaże, łodzie, szkiery, gościnne porty, Dyreparken i lody przyciągają na południe kraju tysiące turystów, głównie z Norwegii. Jeśli ze wszystkich wymienionych atutów Południa lubicie tylko lody, to i tak zachęcamy do odwiedzenia Sørlandet – w Brekkestø koło Lillesand zjeść można największe w kraju lody gałkowe, a znany w całej Norwegii producent lodów Henning Olsen zaprezentuje w niedzielę największego na świecie krone-is'a!

Brekkestø to idyllicznie położona osada portowa, w tradycyjnym sørlandzkim stylu, znajdująca się na wyspie Justøya w Lillesand koło Kristiansandu. W sezonie letnim, zwłaszcza w słoneczne dni, na pewno nie będziecie tam sami, bowiem dzięki serwowanym w lokalnym kiosku pysznym i gigantycznym lodom, do tej malutkiej miejscowości ciągną tłumy. Ludzie napływają zarówno łódkami, jak i przyjeżdżają samochodami z okolicznych gmin (tak, Justøya ma połączenie drogowe ze stałym lądem). Popularność lodów w Brekkestø wzrosła wręcz logarytmicznie po tym jak urząd promujący turystykę na Sørlandet zamieścił na Facebooku to zdjęcie:


My również należymy do lodożerców, więc przy okazji weekendu wybraliśmy się do Brekkestø i spróbowaliśmy największych w Norwegii lodów gałkowych. Dzięki temu możemy Wam doradzić – jedna gałka wystarczy! Na poniższym zdjęciu widać loda 3-gałkowego, który rozmiarem odpowiada 5-7 gałkom sprzedawanym w innych miejscach i wystarcza w zupełności dla 1-3 osób!
Tymczasem już w niedzielę wybieramy się do Kristiansand, gdzie lokalny producent lodów Henning Olsen postanowił pobić rekord Guinnessa i wyprodukować największego na świecie kron-is'a. Rożek – gigant zostanie przetransportowany helikopterem do centrum miasta, które w tym samym czasie gości kilkadziesiąt wielkich żaglowców z całego świata w ramach regat Tall Ships Races 2015. Po dokonaniu oficjalnych pomiarów przez ludzi Guinnessa, lód zostanie oddany gratis do zjedzenia przez publiczność. A starczy na pewno dla wszystkich, bowiem wielkościowo odpowiada on 10 tys. zwykłych krone-is i zawiera 1000 litrów lodów, 60 litrów czekolady oraz 40 litrów dżemu truskawkowego. A to wszystko zapakowane w 110- kilogramowy wafelek!

Zobacz więcej zdjęć z sielankowego Sørlandet

Smacznego!

PS: Kiosk z lodami w Brekkestø, podobnie jak jedyny na wyspie Justøya sklep - Brekkestø landshandel, funkcjonują wyłącznie w sezonie letnim. W 2015 roku - do 8. sierpnia.

Aktualizacja, 27-07-2015
Zdjęcia z bicia rekordu Guinnessa przez Henninga Olsena - największy lód Krone-is w Kristiansand

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy blog. Jestem pod wrażeniem dokładności każdego (absolutnie każdego!) wpisu. Pełen profesjonalizm. Czytam z zapartym tchem. Dziękuję Wam i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń