Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

niedziela, 12 lipca 2015

Dwa nowe miejsca w Norwegii weszły na listę UNESCO

UNESCO postanowiło, że Rjukan i Notodden zasługują na miejsce na prestiżowej liście światowego dziedzictwa. Wszystko za sprawą historii tych miejsc jako ważnych i unikalnych na swój sposób ośrodków przemysłowych.

Obecność na liście UNESCO nie wiąże się ani z dotacją pieniężną ani innymi bezpośrednimi gratyfikacjami, ale pomaga zwrócić uwagę całego świata na wpisane obiekty czy miejsca i zwykle wiąże się ze wzrostem turystyki. W rezultacie to prestiżowe wyróżnienie ma całkiem wymierne znacznie w koronach i øre.Wniosek o umieszczenie Rjukan na liście opierał się na istniejącej w mieście ponad 100-letniej fabryce Norsk Hydro. Już na początku XX wieku, wykorzystując energię wodną, produkowała ona nawozy sztuczne, które miały ogromne znaczenie dla rolnictwa na całym świecie. Według autorów wniosku, powstanie przemysłu energochłonnego w Notodden i Rjukan było najlepiej zachowanym do dziś przykładem drugiej rewolucji przemysłowej, a samo wykorzystanie energii wodnej do produkcji przemysłowej zmieniło norweskie społeczeństwo na zawsze.

Fabryka Vemork w Rjukan zasłynęła również podczas drugiej wojny światowej, kiedy to nazistowskie Niemcy postanowiły wykorzystać ciężką wodę – produkt uboczny wytwarzanych tam nawozów – do stworzenia bomby atomowej. Po kilku próbach brytyjsko-norweskich działań dywersyjnych, udało się zniszczyć cały niemiecki transport ciężkiej wody z Rjukan do Rzeszy. Dziś w tych doświadczonych historią murach znajduje się muzeum przedstawiające historię ruchów robotnicznych w Norwegii. Odwiedziny tam absolutnie polecamy!

Rjukan i Vemork były też tłem kilku filmów przedstawiających historię akcji dywersyjnych mających na celu odbicie fabryki z rąk Niemców i zapobieżenie produkcji niemieckiej bomby atomowej. Wyprodukowany przez NRK w 2014 serial „Kampen om tungtvannet” nie tylko skupił rekordowo wysoką widownię, ale również przyczynił się do znacznego wzrostu turystyki w Rjukan.

Ostatni raz norweskie miejsca wpisano na listę dziedzictwa UNESCO w 2005 roku – wówczas uhonorowane zostały fiordy na Vestlandet – Geirangerfjord i Nærøyfjord.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz