Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

sobota, 17 stycznia 2015

Norweskie obywatelstwo mało atrakcyjne dla imigrantów

Tylko 4 procent obcokrajowców, którzy w 2013 roku spełniali wymóg siedmioletniego pobytu w Norwegii, wystąpiło o norweskie obywatelstwo. Najmniej zainteresowani norweskimi paszportami byli imigranci zarobkowi z Europy, wśród nich Polacy.

W przeciwieństwie do imigrantów zarobkowych i zagranicznych studentów, o norweskie obywatelstwo występują w dalszym ciągu licznie osoby, które uciekły do Norwegii ze swoich krajów ojczystych lub wnioskowały o azyl w Norwegii, a także członkowie ich rodzin (81 proc. osób wśród wymienionych grup, przybyłych do kraju po 1990 roku, wnioskowało o obywatelstwo).

Spadek zainteresowania obywatelstwem norweskim obserwuje się od wielu lat. Podczas gdy imigracja do Norwegii i populacja kraju wzrastały z roku i na rok, ilość wniosków o obywatelstwo wśród osób uprawnionych do tego malała. Główną obowiązującą zasadą jest, że imigrant musi legalnie przebywać w Norwegii przynajmniej 7 lat i posiadać umiejętności komunikowania się po Norwesku, by móc otrzymać obywatelstwo. Podczas gdy 1996 roku o paszport norweski wnioskowało 13,3 proc. imigrantów uprawnionych do tego, w 2013 roku na to samo zdecydowało się tylko 4,4 proc. obcokrajowców, będących wówczas przynajmniej 7 lat w kraju.Statystycy z SSB (centralny urząd statystyczny) tłumaczą ten trend tym, że współcześni imigranci różnią się znacząco od tych, którzy do Norwegii przybywali przed 2000 rokiem. Wcześniej wśród obcokrajowców w kraju dominowały osoby spoza krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – głównie azylanci i uciekinierzy, którzy nie posiadali w Norwegii zbyt wiele praw ani możliwości, dopóki nie stali się norweskimi obcokrajowcami. Rozszerzenie Unii Europejskiej na południe i wschód w 2004 roku, jak również kryzys gospodarczy przewróciły sytuację do góry nogami i spowodowały, że do Norwegii napływać zaczęli masowo obywatele krajów Europy Wschodniej i Południowej, którzy na mocy traktatu o EOG (Norwegia jest sygnatariuszem), posiadają tutaj w przybliżeniu takie same prawa i możliwości, jakie mają rdzenni Norwegowie i jakie mieli w swoich ojczyznach. Dotyczy to tak podstawowych kwestii jak uznanie wykształcenia, prawa jazdy czy przyznanie kredytu na nieruchomość oraz świadczeń socjalnych. Obywatele krajów EOG po prostu nie potrzebują norweskiego paszportu, aby móc komfortowo funkcjonować w Norwegii.

Podobny trend obserwuje się również wśród Amerykanów, którzy w znikomym stopniu wnioskują o norweskie obywatelstwo, mimo że wielu z nich mieszka tutaj na stałe.

SSB spekuluje również, że decydującym czynnikiem dla wielu osób, które choć mogą, nie wnioskują o norweskie obywatelstwo, jest przymus zrzeczenia się swojego wcześniejszego obywatelstwa stawiany przez państwo norweskie. Norwegia nie dopuszcza bowiem podwójnego obywatelstwa (z wyjątkiem sytuacji, kiedy np. dziecko ma jednego rodzica obywatela Norwegii, a drugiego obywatela Danii itp.).

Nie posiadając norweskiego obywatelstwa, nie możemy głosować w wyborach parlamentarnych (do Stortingu) oraz pracować w niektórych kluczowych dla integralności państwa zawodach, jak np. w policji. W przypadku Polaków obywatelstwo Norweskie oszczędza nam również wielu formalności przed wyjazdem do np. Stanów Zjednoczonych.

A czy wy widzicie jakieś zalety w posiadaniu obywatelstwa norweskiego? A może dostrzegacie jakieś minusy, poza koniecznością zrzeczenia się polskich paszportów? Zapraszamy do dyskusji!

2 komentarze:

  1. Akurat wczoraj na Bergenstest jednym z tematow bylo, czy Norwegia powinna wprowadzic test z wiedzy o kraju,kulturze, jezyku przy ubieganiu sie o obywatelstwo :) moje wyksztalcenie to bezpieczenstwo narodowe a w Norwegii zostaje juz na stale, wiec dla mnie obywatelstwo bedzie priorytetem zeby dostac prace w obszarze zwiazanym z bezpieczenstwem :) poki co mam zamiar startowac do sluzby celnej ktora obywatelstwa bie wymaga :)

    OdpowiedzUsuń
  2. PRAGNE MIEC OBYWATELSTWO NORWESKIE

    OdpowiedzUsuń