Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

niedziela, 21 grudnia 2014

Poświęć kwadrans na swoje finanse zanim skończy się rok, to może się opłacić!

Od 2014 roku karty podatkowe istnieją już tylko w formie
elektronicznej.
Chociaż większość z nas od dawna jest w przedświątecznym stresie i myślami już przy wigilijnym stole, warto poświęcić kilka chwil pod koniec roku na swoje finanse. Grudzień to ostatni dzwonek, żeby poprawić dane źródłowe do karty podatkowej czy zaoszczędzić kilka tysięcy koron podatku za bieżący rok.

Każdy z podatników zamieszkałych w Norwegii otrzymał w tym miesiącu z urzędu skarbowego (Skatteetaten) informację o swojej karcie podatkowej na przyszły rok (skattetrekksmelding). Jest to zestawienie danych, które norweska skarbówka posiada o sytuacji finansowej podatnika – oczekiwanych dochodach rocznych brutto w przyszłym roku oraz należących się podatnikowi ulgach (fradrager), np. z tytułu dojazdów do pracy czy tylko tymczasowego pobytu w Norwegii. Na podstawie posiadanych przez siebie danych, skarbówka wylicza ile zaliczki na podatek pracodawca każdego z nas będzie musiał co miesiąc odprowadzić od naszego dochodu. Dlatego też istotne jest, aby dokładnie przejrzeć dane o swoich finansach posiadane przez Skatteetaten i w razie potrzeby zaktualizować je przed końcem roku, zanim pracodawca pobierze z bazy danych skarbówki naszą nową kartę podatkową na 2015 rok.Przede wszystkim zaktualizować swoje dane muszą osoby, których sytuacja uległa znacznej zmianie w ciągu bieżącego roku – np. nowa praca, znacznie lepiej lub gorzej płatna, nowy kredyt hipoteczny, nabyty w 2014 roku dom (lub inny majątek o wysokiej wartości), zmiana miejsca pracy pociągająca za sobą zmianę odległości dom – praca.
Urząd skarbowy aktualizuje swoje bazy danych w sylwestra, dlatego wiele informacji raportowanych automatycznie przez banki nie zostało jeszcze zarejestrowanych w Skatteetaten i przez to nie zostały one uwzględnione przy wyliczeniach do karty podatkowej.

Istnieją jednak ulgi, których skarbówka z założenia nie wpisuje automatycznie w wyliczenia do kart podatkowych na przyszły rok, mimo że np. podatnik korzystał z nich w bieżącym roku. Przykładem takiej ulgi jest Standardfradrag for utenlandsk arbeidstaker, a więc rabat podatkowy dla obcokrajowców tymczasowo przebywających w Norwegii (w dużym uproszczeniu) albo wpłaty na konto BSU, które dają 20 % ulgi podatkowej (ten kto wpłaci 25.000 koron na konto BSU, otrzymuje automatycznie ulgę podatkową w wysokości 5.000 koron).
Jeśli sami nie zaktualizujemy danych przesłanych nam w grudniu ze skarbówki w postaci Skattetrekksmelding, nasze zaliczki na podatek odciągane od pensji w 2015 roku, nie będą uwzględniały należących nam się ulg albo też przeciwnie - będą zbyt niskie i w kolejnym roku dostaniemy nakaz dopłaty podatku (przychodzi zwykle w najmniej pasującym momencie...).

Ci, którzy prześpią grudzień i nie poinformują Skatteetaten o tym, że przykładowo należy im się ulga podatkowa z tytułu płaconych bankowi odsetek za kredyt czy dojazdów do pracy, będą w 2015 roku płacić wyższy podatek niż w rzeczywistości powinni, ale nadpłata zostanie im zwrócona w 2016 roku (najpóźniej w październiku).

Ostatnie dni grudnia to również ostatnia szansa, aby zaoszczedzić na podatku za bieżący, 2014 rok. Posiadacze wspomnianych kont BSU, którzy jeszcze nie wpłacili w tym roku 25 tysięcy koron na swoje konta muszą to zrobić najpóźniej w Sylwestra, aby otrzymać 5 tysięcy rabatu podatkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz