Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

niedziela, 17 sierpnia 2014

Nikt nie opuszcza rodzinnego domu tak wcześnie jak Norwegowie

W ostatnich dniach nawet ci, którzy w żaden sposób nie są związani ze szkolnictwem i nie mają dzieci w wieku szkolnym z pewnością zauważyli, że coś się zmieniło. Rozpoczął się bowiem rok szkolny i akademicki, a tym samym w mediach poświęcano mnóstwo miejsca na różnego rodzaju artykuły – poradniki w stylu „o czym musisz pamiętać wyprowadzając się z domu”. Nie brakowało również reportaży z pierwszego dnia szkoły maluchów i studentów. Nas zainteresowała jednak publikacja badań statystycznych, które dowodzą, że na tle innych Europejczyków, to Norwegowie najwcześniej opuszczają dom rodzinny.

Według badań przeprowadzonych w 2008 przez Eurostat,  w Europie to młodzi Norwegowie najwcześniej wyprowadzają się z domów. Tylko ok. 10 procent Norwegów w wieku 18-34 mieszka w dalszym ciągu z rodzicami. Dla porównania na Słowacji jest to blisko 70 proc., w Polsce 55 proc., w Danii ok. 12 proc., we Francji i Holandii 30 proc., a w Wielkiej Brytanii i Niemczech 40 procent. Średnia dla wszystkich krajów UE to ok 45 procent.Ciekawe są także statystyki przedstawiające podział ze względu na płeć. We wszystkich krajach ujętych w rankingu to kobiety wcześniej wyprowadzają się z domu niż mężczyźni. Największa przepaść wiekowa między kobietami i mężczyznami ma miejsce w Bułgarii, gdzie młode Bułgarki opuszczają rodzinny dom około 25. roku życia, a mężczyźni tej samej nacji czekają z wyprowadzką aż do 36. roku życia! Statystyki obalają tym samym stereotyp o Włochach, powszechnie uważanych za największych maminsynków w Europie. Choć mieszkają oni dość długo w rodzinnym domu, to ciągle daleko im do Bułgarów (Włosi wyprowadzają się ok. 30 roku życia, a Włoszki 28.).

Różnice ze względu na płeć są prawie niezauważalne w Norwegii, gdzie dziewczęta statystycznie wyprowadzają się z domu w wieku 19 lat, natomiast chłopcy kilka miesięcy po 19-tych urodzinach. Młodzież, która postanawia dalej mieszkać z rodzicami, zwykle albo studiuje albo pracuje (lub jednocześnie studiuje i pracuje). Zdecydowana większość Norwegów, którzy w wieku 18-34 lat mieszka z rodzicami studiuje (ok. 50 proc.) lub pracuje na częściowy lub cały etat (40 proc). Średnia dla krajów UE wskazuje, że połowa populacji w wieku 18-34 lat mieszkających z rodzicami pracuje, ok. 10 proc. jest bezrobotnych, a 33 proc. studiuje.

Co zatem skłania młodych Norwegów do tak szybkiego opuszczenia rodzinnego gniazda?
Lars Dommermuth z SSB (główny urząd statystyczny w Norwegii) wskazuje na dwie przyczyny przemawiające za tym.

Przede wszystkim chęć zdobycia wykształcenia. Młodzi Norwegowie chcąc kształcić się, często wyprowadzają się z domu już w szkole średniej. Dla porównania, Polacy w wieku 16-19 lat mają zwykle na tyle szeroką ofertę edukacyjną w swojej najbliższej okolicy, że nie muszą wyprowadzać się z domu tak wcześnie. W Norwegii, gdzie gęstość zaludnienia jest dużo niższa chcąc przygotowywać się do wymarzonego kierunku studiów, często trzeba przeprowadzać się na drugi koniec kraju.

Drugim ważnym czynnikiem sprzyjającym wczesnej wyprowadzce, jest dobrze rozbudowany i łatwo dostępny system pożyczek i stypendiów dla uczniów i studentów. Dzięki niemu mogą się wyprowadzić z domu i uczyć samodzielności już 16-latkowie, jednocześnie nie obciążając aż tak bardzo budżetu rodziców. Warto zwrócić jednak uwagę, że mimo pomocy finansowej państwa i banków, 6 na 10 studentów pracuje ponad 10 godzin w tygodniu, jednocześnie studiując. W ostatnich latach ceny wynajmu, zwłaszcza w dużych miastach, wzrosły i wsparcie od państwa plus stypendium naukowe nie zawsze wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z samodzielnym życiem.

Na koniec jeszcze garść ciekawostek:

Mieszkańcy północnej Norwegii wyprowadzają się zwykle wcześniej (ok. 18 roku życia) niż ich koleżanki i koledzy z okolic Oslo (ok. 20).

Norwegowie, którzy wychowują się z obojgiem rodziców w domu, wyprowadzają się zwykle później, niż ich koleżanki i koledzy, których rodzice rozwiedli się.

Ci, którzy decydują się na studia wyższe magisterskie wyprowadzają się z domu później niż ci, którzy planują zakończyć edukację na licencjacie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz