Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

poniedziałek, 21 lipca 2014

Ekspedycja Nordkapp – pilot cyklu

Bogactwo norweskiej natury oraz piękno tutejszych krajobrazów najlepiej odkrywać jest podróżując własnym środkiem transportu. Nieważne, czy w podróż wybierzecie się rowerem, motocyklem, samochodem czy kamperem i które drogi wybierzecie, na pewno będzie to podróż pełna wrażeń!

My właśnie wróciliśmy z naszej kolejnej wyprawy po tym pięknym kraju. W ciągu trzech tygodni przejechaliśmy z Kristiansand na samym południu, aż po Przylądek Północny i z powrotem. Staraliśmy się unikać głównych dróg, a wybierać te najpiękniejsze. Omijaliśmy też miasta i obszary gęsto zaludnione (Østlandet z Oslo, Vestfold, Stavanger i Bergen). Przejechaliśmy ponad 7 tysięcy kilometrów i przez najbliższe tygodnie będziemy prezentować Wam na naszym blogu kolejne etapy podróży. Mamy nadzieję, że wpisy te będą dla Was znakomitym źródłem inspiracji, ale też informacji. Nie zabraknie oczywiście zdjęć, mapek i opisów poszczególnych miejsc.Wiele z proponowanych przez nas odcinków pokrywa się z odcinkami wytypowanymi przez Statens Vegvesen (norweski organ zarządzający drogami) jako narodowe trasy turystyczne (nasjonal turistveg). Przy tych drogach znajdziecie szczególnie dużo przygotowanych punktów postojowych, często z toaletami i platformami widokowymi. Wzdłuż całej trasy nie brakuje też campingów – które my osobiście preferujemy na noclegi, ze względu na to, że zwykle nie wymagają rezerwacji nawet w szczycie sezonu oraz znajdują się dosłownie wszędzie i często położone są w uroczych miejscach.

Uwaga! Opisywane przez nas etapy nie odpowiadają poszczególnym dniom podróży!

Przejdźmy zatem do faktów, kilka suchych liczb na początek:
ponad 7000 km
20 dni
5 osób
1 kamper

Tak w skrócie wyglądał u nas przełom czerwca i lipca, kiedy to wypożyczonym samochodem kampingowym (norw. bobil) podróżowaliśmy po całej Norwegii (oraz trochę po Finlandii i Szwecji). Za część organizacyjną odpowiedzialny był nie kto inny, tylko Bob. Jak sam stwierdził zarys podróży miał w głowie od lat, a sama trasa została  dopracowana w ciągu ostatniego półrocza. Przygotowani byliśmy zatem do wyjazdu perfekcyjnie. Jedyną niewiadomą stanowiła pogoda, ale ta nas nie zawiodła. Mieliśmy piękne norweskie lato przez całe trzy tygodnie, z temperaturami powyżej 30 stopni w północnych częściach Finmarku!!!

Pilot cyklu
Etap 1 - Sørlandet i Jæren
Etap 2 - Ryfylke - Hardangerfjord
Etap 3 - Hardangervidda - Aurland - Jotunheimen
Etap 4 - Luster, Sognefjord, Gaularfjellet, lodowiec Briksdalsbreen
Etap 5 - Gamle Strynefjellsvegen, Geiranger, Hellesylt, Alpy Sunnmore, Ålesund
Etap 6 - Ålesund, Trollstigen, Molde, Atlanterhavsvegen
Etap 7 - Aursjøvegen - Trondheim - Steinkjer
Etap 8 - Wjeżdżamy do Płn. Norwegii; Mosjøen i Helgeland
Etap 9 - Helgelandskysten - Bodø i prom na Lofoty
Etap 10 - Lofoty
Etap 11 - Vesterålen
Etap 12 - Senja - Tromsø
Etap 13 - Troms - Finnmark - Nordkapp

6 komentarzy:

 1. ewo, własnie kupilismy bobila i zaczełam planować naszą trasę na nastepny rok. Czy moge prosić o jakieś wskazówki, rady? a najlepiej oddzielny post

  OdpowiedzUsuń
 2. Witajcie, czy możecie powiedzieć, ile mniej więcej kosztowało Was wypożyczenie kampera? Pozdrawiam z sąsiedniego Froland:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kampera wypozyczalismy od osoby prywatnej (nie firmy zajmujacej sie wynajmej). Kosztowal nas 6 tysiecy za tydzien. Firmy biora w okresie letnim zwykle ponad 2 razy tyle

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odpowiedź. Otóż to! Ceny powalają. A ta osoba to Wasz znajomy, czy może po prostu są takie osoby prywatne, od których można pożyczyć kamper? Gdzie i jak ich szukać?

   Usuń
 4. Nie, to nie byl znajomy. W internecie sa strony, na ktorych wlasciciele kamperow oglaszaja sie z wynajmem, zobacz np https://bobilportalen.no/bobiler-utleie-salg/bobilutleie-norge/ albo po prostu na finn.no

  OdpowiedzUsuń