Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

niedziela, 8 czerwca 2014

Od lipca możesz przywieźć więcej alkoholu do Norwegii

Do tej pory osoby przekraczające granicę norweską musiały przestrzegać ograniczeń dotyczących ilości alkoholu i tytoniu, jakie legalnie można było wwieźć do kraju nie płacąc cła (tzw. kwota celna). Nie była jednak możliwa wymiana kwoty tytoniowej na alkoholową. Właśnie to ulegnie zmianie wraz z 1. lipca 2014, od kiedy to osoby nie wwożące do Norwegii tytoniu, będą mogły legalnie przewieźć przez granicę więcej alkoholu.

fot. ta.no

Zgodnie z nowymi kwotami celnymi, od lipca 2014 osoby nie przewożące tytoniu będą mogły przywieźć następujące ilości alkoholu:

a) 1 litr wódki (lub innego mocnego alkoholu) + 3 litry wina + 2 litry piwa

b) 4,5 litra wina + 2 litry piwa

c) 6,5 litrów piwa

d) 1 litr wódki + 5 litrów piwa

Tak jak do tej pory, dozwoloną ilość wina można wymienić na taką samą objętość piwa (ale nie odwrotnie!). Dozwolona ilość przewożonych przez granicę mocnych alkoholi nie zmieniła się i wynosi 1 litr, bez względu na to czy przewozi się również tytoń, wino i piwo czy też tylko wódkę.


Podwyższone kwoty celne obowiązują również we wszystkich sklepach „wolnocłowych” (tax-free butikker) – a więc na lotniskach i promach płynących do Norwegii zza granicy. Warto jednak pamiętać, że wg prawa obowiązują pewne ograniczenia związane z typowymi wyjazdami na zakupy zagraniczne (harryhandel):

- pełna kwota celna przysługuje wyłącznie osobom, które poza granicami Norwegii przebywały min. 24 godziny
- łącznie nie wolno wwieźć do kraju towarów o wartości powyżej 6000 koron przy pobycie zagranicznym ponad 24 godziny oraz o wartości powyżej 3000 koron, jeśli za granicą przebywaliśmy krócej niż jedną dobę
- nie wolno wwieźć do kraju więcej niż 10 kg sera i mięs
- dozwolony limit przewożonej gotówki to 25.000 koron norweskich (lub równowartość w innej walucie)
- dozwolona kwota tytoniowa to 200 papierosów lub 250 gram wyrobów tytoniowych
- dozwolona ilość przewożonego paliwa to maks. 10 litrów w karnistrze i 600 litrów w baku pojazdu

Szacuje się, że wprowadzenie wymienialności kwoty tytoniowej na alkoholową spowoduje wzrost obrotów w sklepach wolnocłowych o 325 milionów koron. Jednocześnie Vinmonopolet spodziewa się spadku obrotów o 200 milionów koron.
8 komentarzy:

 1. raz tylko mialam sprawdzany bagaz na lotnisku, oczywiscie nic procz berlinek i innych tego typu uciech nie znaleziono ;) dobrze wiedziec, ze przepisy sie zmieniaja.
  Pozdrawiam serdecznie Dorotka z Oslo

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie zrozumiem, dlaczego w tych przepisach celnych nie ma przeliczenia na samo wino - dużo wygodniej byłoby kupić 5l nietłukący bag in box niż rozdrabniać się "4,5 litra wina + 2 litry piwa" - kiedy piwa się nie kupuje, bo więcej butelek lub puszek to większe ryzyko stłuczenia w bagażu..

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze,ze Was znalazlam. Jestem korporacyjnym wrakiem czlowieka, od roku się leczę, ale mam np. jeszcze duze problemy z koncentracją. Niedlugo zaczynę nowe zycie - sama w Norwegii,balam się,ze bez wsparcia moze byc ciezko. A tu proszę Wasz blog. Teraz juz mniej się boję. Zyskaliscie nową czytelniczkę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Eve, prosze usun moje nazwisko. Dziekuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 5. Evo na razie nigdzie nie moge znalesc potwierdzenia tego i na lotnisku tego nie honorują:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzenie tego jest w wielu zrodlach, ale pewnie najbardziej wiarygodne bedzie to ze stron urzedu celnego: http://www.toll.no/templates_TAD/Topic.aspx?id=233864 Zwroc uwage na akapit pod tabela :)

   Usuń