Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

środa, 18 czerwca 2014

Masz samochód w Norwegii? Zapisz się do NAF!

W Norwegii istnieją setki, jeśli nie tysiące, organizacji reprezentujących interesy różnych grup konsumenckich. Największą z nich (pod względem ilości członków) jest skupiający osoby zmotoryzowane NAF (Norges Automobil-Forbund). Ponad pół miliona zrzeszonych w NAF może korzystać z szeregu dóbr i rabatów zarezerwowanych dla członków organizacji, co czyni członkostwo nie tylko atrakcyjnym, ale również opłacalnym!

NAF reprezentuje interesy norweskich kierowców od 1924 roku i w dalszym ciągu jest czołowym aktorem lobbującym na rzecz lepszych dróg, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, korzystniejszych dla środowiska i kierowców systemów opłat państwowych nakładanych na pojazdy i paliwo. NAF uczestniczy i jest znaczącym głosem w większości debat politycznych i medialnych związanych z motoryzacją, transportem publicznym i budową dróg. Oprócz wywierania wpływu na władze i branżę motoryzacyjną, NAF wspiera również swoich członków we wszystkich kwestiach związanych z posiadaniem i używaniem pojazdów.

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z członkostwa w NAF jest darmowy assistance na terenie całej Europy. Opieka NAF-u dotyczy członka, a nie konkretnego pojazdu, dlatego organizacja pomoże nawet, jeśli prowadzimy inne auto niż swoje lub tylko jesteśmy pasażerem. Assistance jest darmowe dwa razy w roku, kolejne wezwania kosztują około 400-500 koron. NAF oferuje to, co większość tego typu ubezpieczeń – a więc hotel dla wszystkich podróżujących na czas naprawy, odholowanie auta, gdy naprawa na miejscu nie jest możliwa, wysłanie części itp.Członkom NAF przysługuje również pomoc adwokatów organizacji w sytuacjach, gdy o swoje prawa chcą walczyć w sądzie (np. konflikt z autoryzowanych serwisem o kwestie napraw gwarancyjnych).

Organizacja przeprowadza regularnie profesjonalne testy zarówno różnych modeli aut, jak również ich wyposażenia i dodatkowych akcesoriów. Rezultaty publikowane są na stronie internetowej naf.no oraz na łamach magazynu Motor, wysyłanego bezpłatnie każdemu członkowi 6 razy w roku. NAF przez długie lata swojego istnienia przetestował chyba wszystko, co może interesować kierowców – od podstaw typu opony letnie i zimowe, poprzez nawigacje gps, myjki ciśnieniowe, odkurzacze samochodowe, po kaski dla motocyklistów.

Oprócz dwumiesięcznika, wszyscy członkowie NAF otrzymują bezpłatnie wszystkie wydania atlasu drogowego NAF, będącego najlepszym tego typu wydawnictwem kartograficznym w Norwegii! NAF wydaje również inne publikacje prezentujące np. propozycje wycieczek samochodowych itp.

NAF stoi również za największym w Skandynawii badaniem zadowolenia kierowców z posiadanych przez siebie samochodów. Szczegółowe ankiety przeprowadzane są we współpracy z bliźniaczymi organizacjami w innych krajach skandynawskich i są kopalnią wiedzy na temat różnych modeli, ale również doświadczeń właścicieli z warsztatami firmowymi czy obsługą klienta w salonach.

NAF obecny jest we wszystkich częściach kraju, a jego oddziały zawsze posiadają stacje kontroli i diagnostyki pojazdów, które wykonują nie tylko standardowe EU-kontroll (przegląd rejestracyjny), ale również szczegółowe testy pojazdów, bezcenne w sytuacji zakupu używanego auta. Członkom związku przysługuje oczywiście rabat na wszystkie rodzaje przeglądów.

NAF posiada umowy partnerskie z wieloma innymi firmami i organizacyjnymi, dzięki którym członkowie związku korzystać mogą z szeregu rabatów, tak w Norwegii, jak i za granicą. Z długiej listy wymienić można tańsze paliwo na Statoil, rabat na wynajem pojazdów w Hertz, szereg zniżek na noclegi, zarówno w dużych sieciach hotelowych, jak i na kampingach, rabaty na bilety promowe (głównie do Danii, ale też na niektóre odcinki w kraju), zniżki w wybranych sieciach restauracji, zniżki na prenumeraty wybranych czasopism i wiele, wiele innych. Członkowie NAF-u mogą ponadto wystąpić o wydanie karty kredytowej NAF Xtra, która zapewnia rabat na wszystkie produkty (w tym paliwo) kupowane na stacjach benzynowych w całej Europie, tańsze parkingi, bilety lotnicze (bez względu na linie lotnicze, czy trasę), rabat na wszystkie bilety promowe i kolejowe.

Członkostwo w NAF jest oczywiście płatne, a roczny kontyngent kosztuje nieco powyżej 1000 koron. Z kilkuletniego doświadczenia jako członkowie organizacji wiemy, że normalnie używając samochodu (około 20. tys km rocznie), na samych rabatach wynikających z płacenia kartą NAF Xtra zarabiamy w ciągu roku koszt członkostwa z nadwyżką. Mieliśmy też okazję korzystać z pomocy technicznej NAF-u i regularnie korzystamy z innych korzyści zarezerwowanych dla członków.

Wszystkich czytelnikom, którzy posiadają w Norwegii auto polecamy bliższe zapoznanie się z organizacja na stronach www.naf.no i rozważenie członkostwa!

4 komentarze:

 1. Czy moglibyście napisać, jak wygląda w Norwegii sytuacja bezdomnych zwierząt?

  OdpowiedzUsuń
 2. trzeba przyznać że strasznie dużo korzyści z tego płynie, ciekawa opcja nawet nie wiedziałem że coś takiego istnieje w Norwegii a dużo czytam o krajach skandynawskich

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny wpis! :) Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem z mężem członkiem NAF już kilka lat - to lepsze niż normalne assistance. Po pierwsze zniżki na fajne kempingi i hytty. Po drugie - kontynuacja podróży dla wszystkich pasażerów (obojętnie czy są w NAF czy nie) w razie awarii (dwa razy dostałam auto zastępcze na 2 dni bez żadnych kosztów).
  Pomogli mi też w czasie wypadku na duńskiej autostradzie (zderzenie z jeleniem). Zapewnili odholowanie auta, hotel, zmianę terminu promu... Wszystko bezpłatnie (tzn za hotel zapłaciłam, ale wysłałam im skan rachunku i na drugi dzień był zwrot na koncie). Polecam!

  OdpowiedzUsuń