Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

wtorek, 18 marca 2014

Co zrobić po zakupie auta w Norwegii

Zakup samochodu to czynność, która prędzej czy później czeka każdego Polaka w Norwegii i o którą dostajemy całkiem sporo zapytań. Dlatego też postanowiliśmy krótko opisać formalności jakie czekają nowego właściciela już po nabyciu pojazdu.

Jeżeli auto kupujemy od osoby prywatnej należy pamiętać, aby w chwili przeprowadzania transakcji mieć ze sobą dokument NA 0232 – melding om eierskifte, zwany też salgsmelding, czyli zgłoszeniem sprzedaży. Druk muszą wspólnie wypełnić i podpisać zarówno sprzedający jak i kupujący, ale to do sprzedającego należy obowiązek przesłania wypełnionego druku (oraz części 2 dowodu rejestracyjnego sprzedanego pojazdu) do Statens Vegvesen.


W momencie zawierania umowy kupna-sprzedaży warto też dowiedzieć się od sprzedającego (a najlepiej zażądać przedstawienia dowodu) czy opłacił on tzw. Årsavgiftczyli opłatę roczną pobieraną przez Tollvesenet – urząd celny.

Kupujący ze swojej strony musi posiadać norweski numer personalny (stały bądź tymczasowy – zwany D-nummer) lub ewentualnie numer organizacyjny – jeśli kupuje pojazd na firmę, aby móc zarejestrować nowo nabyty samochód na siebie.

Do obowiązku kupującego należy też niezwłoczne wykupienie ubezpieczenia samochodu. Obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie od odpowiedzialności – ansvarsforsikring, ale w zależności od wartości pojazdu i tego jak wysokie nieprzewidziane koszty jest w stanie udźwignąć domowy budżet, warto rozważyć wykupienie kasko albo delkasko. To ostatnie pokrywa szkody w razie kradzieży, uszkodzenia szyb, pożaru, ale nie uszkodzenia samochodu powstałe z winy kierowcy – np. w wyniku wyjechania z drogi, szkód parkingowych itp. Samochody ubezpieczyć można w prawie każdym banku albo u firm zajmujących się typowo ubezpieczeniami – IF, Codan, Gjensidige, Storebrand, Tryg i wielu innych.

Statens Vegvesen po otrzymaniu prawidłowo wypełnionego i podpisanego zgłoszenia sprzedaży i 2. części dowodu rejestracyjnego, wyśle nowemu właścicielowi fakturę za opłatę rejestracyjną. Po opłaceniu faktury kupujący otrzyma pocztą nowy dowód rejestracyjny na swoje nazwisko i formalnie dopiero wtedy może zacząć użytkować pojazd.

Ale uwaga! Statens Vegvesen nie przerejestruje pojazdu jeśli opłata roczna nie jest wpłacona do Tollvesenet i jeśli pojazd nie posiada ubezpieczenia albo ważnego przeglądu (EU kontroll). Aby sprawdzić, czy opłata roczna za pojazd została uiszczona przez poprzedniego właściciela, należy skontaktować się z urzędem celnym pod numerem 22 86 02 00. Jeśli okaże się, że kupujący musi opłacić årsavgift, warto skorzystać przy przelewie z numeru KID, generowanego na stronie http://www.toll.no/templates_tad/generatekid.aspx?id=80&epslanguage=NO. Wówczas wpłata zostanie zaksięgowana szybko, co przyspieszy proces rejestracji. Jeśli kupujący nie ma pewności, czy pojazd posiada ważny przegląd (EU kontroll), można to sprawdzić wpisując numer rejestracyjny samochodu na tej stronie: http://www.vegvesen.no/Kjoretoy/Eie+og+vedlikeholde/Periodisk+kjoretoykontroll/Kontrollfrist. Numer rejestracyjny towarzyszy w Norwegii pojazdowi przez cały okres jego użytkowania i nie ulega zmianie wraz ze zmianą właściciela.


W przypadku zakupu auta od sprzedawcy profesjonalnego - salonu albo komisu, możemy najczęściej liczyć, że podmiot sprzedający załatwi za nas wszystkie formalności (zgłoszenie sprzedaży, przerejestrowanie i ubezpieczenie). Wówczas wystarczy w umówionym terminie odebrać gotowe do jazdy auto.

W razie kupna od prywatnego właściciela, czas trwania procesu przerejestrowania jest uzależniony od przesłania/dostarczenia przez sprzedającego dokumentów do Statens Vegvesen. Zwykle nie jest to jednak problem, ponieważ sprzedający ma w tym interes, żeby załatwić te formalności jak najszybciej, gdyż pozostaje odpowiedzialny za pojazd aż do momentu zgłoszenia sprzedaży.

Szczegółowe informacje znaleźć możecie na stronach www.vegvesen.no

4 komentarze:

 1. Hej,
  My kupiliśmy auto w salonie i całe szczęście nie musieliśmy niczego załatwiać sami :) warto wspomnieć,że jeżeli kupuje się auto na kredyt (tak jak my) musisz mieć kasko, ale tak samo jest chyba w PL- nie jestem pewna bo nigdy nie kupowaliśmy auta na kredyt w PL.
  Pozdrawiam i przyczepności !! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. hej! no my z mężem szukaliśmy jakiegoś rozsądnego ubezpieczenia, w dodatku język norweski ani angielski nie znamy aż dobrze.. ale trafiliśmy na fajną firmę, w której pracuje polak i wszystko ogarnął za nas;) w dodatku telefonicznie:)) eiendomsfinans ta firma chyba się nazywała, a ten pan jest z Drammen, pan Krzysztof. może komuś się przyda taka informacja;) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej! No ja prowadzę własną działalność gospodarczą dopiero od niedawna, rozliczam się przez książka przychodów i rozchodów , czy ubezpieczenie pracowników mogę wrzucić w koszty prowadzenia działalności? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. A co do zakupu samego auta, jeśli brakuje nam części kwoty, czy w również w Norwegii istnieją darmowe pożyczki online? Nie chciałbym zaciągać tutaj klasycznego kredytu w banku, zwłaszcza, że brakuje mi niewiele pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń