Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

niedziela, 22 września 2013

Trolltunga i Preikestolen – miejsca, które musisz zobaczyć zanim umrzesz

Latem 2013 roku te dwa spektakularne miejsca na Vestlandet (zachodnia Norwegia) zostały zaliczone przez witrynę internetową Places to see in your lifetime do grona 10 najlepszych pieszych wycieczek na świecie. Tym samym znalazły się na jednej liście w prestiżowym towarzystwie m.in. nowozelandzkich fiordów, Alp i Himalajów. My ani w Nowej Zelandii ani w Himalajach nie byliśmy, ale wyprawy na Trolltunga, Preikestolen czy Kjeragbolten jak najbardziej polecamy!

Galeria zdjęć Preikestolen
Galeria zdjęć Kjerag
Galeria zdjęć Trolltunga

Strona internetowa Places to see in your lifetime śledzona jest przez miłośników podróży z całego świata i nie pierwszy raz przyczyniła się do najazdu turystów do mniej znanych wcześniej zakątków świata.

Norweskie Preikestolen od dawna przyciągało rzesze turystów i wycieczki tam są niemal „must” dla wielu osób odwiedzających Norwegię. My po kilku wyprawach tam stwierdziliśmy, że bez względu na to, czy świeci słońce, czy leje deszcz, na trasie usłyszeć można chyba większość języków Europy, spotkać dorosłych, małe dzieci, czworonogi i Japończyków z zapałem fotografujących krajobrazy. (Więcej o Preikestolen >>> )

Zdobycie Trolltunga jest znacznie bardziej wymagające kondycyjnie, zwłaszcza po tym jak zamknięto kolejkę Mågelibanen, którą aż do 2012 roku piechurzy mogli pokonać najbardziej strome pierwsze podejście. Mimo trudności trasy i czasochłonności (8-10 godzin w obie strony; dla por. Preikestolen w obie strony to 4-5 godz.), zainteresowanie wycieczkami na Język Trolla gwałtownie wzrosło po publikacji na Places to see in your lifetime. Przedstawiciele organizacji turystycznej w Odda (gmina, w której leży Trolltunga) mówią, że nigdy wcześniej nie doświadczyli takiego najazdu turystów. Brakuje miejsc parkingowych przy początku trasy w Skjeggedal, na szlaku bywa tłoczno, a na możliwość zdjęcia na samej Trolltunga trzeba w najbardziej tłoczne dni czekać w kolejkach. W niektóre dni na skałę doszło nawet kilkuset piechurów. Wśród nich zdarzali się przyjezdni z Nowego Jorku czy Korei, którzy do Norwegii wybrali się wyłącznie, żeby odhaczyć Preikestolen i Trolltunga na swojej liście miejsc, które muszą zobaczyć zanim umrą (Więcej o Trolltunga >>>).

Trolltunga, jak wspomniałem, leży w Odda kommune (gmina Odda) w Zachodniej Norwegii. Trasa tam i z powrotem to około 22 km; rożnica wzniesień około 900 metrów. Więcej o samej wycieczce już wkrótce na blogu.

Jeśli chcecie podzielić się innymi niezapomnianymi wycieczkami górskimi w Norwegii, piszcie w komentarzach!

10 komentarzy:

 1. Preikestolen za mną, Trolltunga przede mną :)
  Moim zdaniem Norwegia może się pochwalić całym mnóstwem pięknych i zapierających dech w piersiach miejsc

  OdpowiedzUsuń
 2. Norwegia absolutnie podbiła moje serce w ubiegłym roku.. i z niecierpliwością czekam aż będę mogła tam wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna marzy mi się wyjazd do Norwegii. Zdjęcia takie jak te sprawiają tylko, że jestem coraz bardziej zdeterminowana. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie na najpiękniejszym widokiem norweskim jest panorama Bergen ze wzgórza Ulriken. Może dlatego, że to był mój pierwszy pobyt w Norwegii i zawsze do tego wyjazdu wracam z sentymentem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy byłam rok temu w Oddzie powiedziano mi, że Trolltunga to w zasadzie coś fajnego, ale niezbyt wielu chodzi tam piechurów. Z całego serca polecam.
  Moim zdaniem trasa nie jest trudna sama w sobie (nie jest bardzo niebezpiecznie), ale kondycyjnie już tak (jeśli nie nocujemy u góry :) ), bo faktycznie trzeba się nachodzić.

  Przepiękne miejsce, a w niektórych miejscach (jakie to miejsca nie zdradzę!) można jeszcze znaleźć górskie kryształy :)

  Ja z przyjaciółmi spałam gdzieś przy końcu szlaku na jęzor, świetne wrażenia :) Gorąco polecam też wędrówki na płaskowyż Hardangervidda od strony północnej (miasteczko na K zaczyna się trzema wodospadami), bardziej wymagająca trasa, prowadzi do hytta Stavali :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Preikistolen, zaliczone 2 razy! Cudownie! Dech zapierało, mowę odebrało.Natomiast w przyszłym roku Kjerag, tylko koniecznie kondycję poprawię bo oj słabiutko.

  OdpowiedzUsuń
 7. ahh jak pieknie! czy mozecie plecic jakies ciekawe miejsce na wycieczke dwudniowa/ jednodniowa w okolicach Oslo?

  OdpowiedzUsuń
 8. chyba bym się zbyt bała by podejść do przepaści

  OdpowiedzUsuń
 9. Norwegia to moje marzenie, na razie zwiedzam palcem po mapie... pzdr :)

  OdpowiedzUsuń