Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

czwartek, 10 stycznia 2013

Rok 2013 w Norwegii, co się wydarzy?

Co prawda „nowy rok” już się jakiś czas temu zaczął, ale nigdy nie jest za późno, żeby dowiedzieć się, jakie wydarzenia, ważne daty i jubileusze będziemy w tym roku w Norwegii świętować.

Na początek coś z lokalnego podwórka. 23 stycznia przypada 200 rocznica urodzin Camilli Collett. Pani ta stała się sławna jako pisarka (autorka powieści „Córki wojewody”), a przede wszystkim jako orędowniczka przyznania praw i swobód obywatelskich kobietom. Camilla Collett urodziła się w Kristiansandzie jednak z miastem tym nigdy nie była związana, gdyż jej ojciec, kiedy jeszcze była dzieckiem, przeniósł się wraz z rodziną do Eidsvol. Bratem Collett był Henrik Wergeland, pisarz i poeta romantyczny. Raczej niewielu z Was słyszało o Camilli Collett jednak, ci którzy byli w Norwegii przed 1997 mieli okazję płacić pieniędzmi z jej podobizną. Widniała na popularnym „hundrelapp” w latach 1979-1997. Co ciekawe zastąpiła na tym nominale podobiznę swojego brata, była też pierwszą kobietą, której podobizna znalazła się na norweskim banknocie.Obchody urodzin Collett wiążą się z inną ważną rocznicą. W tym roku mija dokładnie 100 lat od wprowadzenia w Norwegii powszechnego prawa głosu dla kobiet. Norwegia była jednym z pierwszych krajów na świecie, który przyznał takie prawo kobietom (wcześniej zrobiły to Nowa Zelandia, Australia i Finlandia), jednocześnie zapewniając im takie same prawa i swobody demokratyczne, jakie posiadali mężczyźni. W najbliższych miesiącach hasła „likestilling”, „stemmerett” będą się pojawiać w różnych konfiguracjach i w przeróżnych sytuacjach. Być może nawet dzień kobiet będzie dużo huczniej obchodzony, niż zwykle, a z pewnością pojawi się też sporo wystaw tematycznych, konferencji, spotkań i debat. Na pewno nas, obcokrajowców w Norwegii, ten temat nie ominie, tym bardziej, że „likestilling” jest tutaj pojęciem dużo szerszym niż tylko równouprawnieniem kobiet.

W 2013 roku przypada 150. rocznica urodzin Edwarda Muncha, twórcy słynnego, popularnego i rozpoznawalnego na całym świecie obrazu „Krzyk” (norw. „Skrik”). Tym, którzy tegoroczne wakacje i wczesną jesień zamierzają spędzić w Oslo będzie towarzyszył właśnie ten słynny malarz. Zaplanowano mnóstwo wystaw, odczytów, spotkań i innych kulturalnych wydarzeń, które pozwolą w pełni docenić wielkość artysty. Dodatkowo będzie obchodzone 50-lecie muzeum Muncha. Otwarte zostało dokładnie w 100 rocznicę urodzin malarza i znajdują się w nim wszystkie prace artysty przekazane przez niego na mocy testamentu, miastu Oslo. Od blisko 10 lat debatuje się nad przeniesieniem muzeum do nowej lokalizacji, jednak, jak dotąd, brak jednogłośnej zgody co do miejsca, w którym powinno się ono znajdować.

Kolejne wydarzenie też dotyczy rocznicy urodzin – 40 lat kończą w tym roku następca tronu, Håkon Magnus i jego żona, księżna Mette-Marit.

A skoro jesteśmy przy świętowaniu, to w 2013 roku szykuje nam się długi weekend majowy. Święto konstytucji (17. mai, Grunnlovsdagen) przypada w tym roku w piątek, natomiast Zielone Świątki (Pinse) w niedzielę i poniedziałek 19-20 maja. Oznacza to, że nasz weekend w połowie maja zacznie się w czwartek popołudniu, a skończy w poniedziałek wieczorem. Tylko pamiętajcie o zrobieniu zakupów na grilla! W sobotę sklepy będę krócej otwarte, a grillowe produkty pierwszej potrzeby wyprzedane.

Z kolei wczesną jesienią będziemy się emocjonować wyborami do norweskiego parlamentu (Stortingsvalg). Pytanie, czy Jensowi Stoltenbergowi uda się utrzymać stanowisko na kolejną kadencję ciągle pozostaje otwarte. Odpowiedź na nie poznamy we wrześniu. Do tego czasu warto śledzić wydarzenia na norweskiej scenie politycznej i być na bieżąco.

Koniec roku to wybory laureata Pokojowej Nagrody Nobla (Nobel Fredspris) – jedynej Nagrody Nobla przyznawanej przez Norweski Komitet Noblowski. W 2012 uhonorowana została Unia Europejska; kto otrzyma nagrodę w 2013 roku, dowiemy się w połowie listopada.

Jak sami widzicie, nadchodzący rok zapowiada się niezwykle ciekawie. Wyżej wymieniłam tylko najważniejsze w mojej opinii wydarzenia, o których warto wiedzieć, że będą miały miejsce. Zachęcam Was, w miarę możliwości do śledzenia informacji o nich i uczestniczenia w obchodach jubileuszowych jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja!

6 komentarzy:

 1. oj juz sie nie moge doczekac na te majowe dlugie weekendy...i grille nad fjordem ech :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Eve powiem tak: czytalem Twoj blog sceptycznie, ale teraz zlapalas u mnie plusa za ta 150 rocznice urodzin Edwarda Muncha. Polecam odwiedzenie jego muzeum oraz zwiedzenie parku gdzie sa Jego wspaniale rzezby.
  nie mam tych mozliwosci logowania
  pozdrawiam Mvh jacek

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja polecam Lansfestival for kor 2013 i Ålesund. Może nie tak spektakularne wydarzenie, jak te, o których piszesz, ale połączenie tego cudownego miasta i muzyki może być czymś naprawdę wyjątkowym. Wszystko wskazuje na to, że i ja tam zaśpiewam. Tym bardziej polecam.
  Pozdrawiam serdecznie:)
  Reniferowa

  OdpowiedzUsuń
 4. Eve wybacz ciagle bylem pod wplywem rzezb Vigeland
  a Mumunch zamieszal mi w glowie bo bylismy ostatnio z Malzonka na wystawie Terje Fagermo
  w Aalesunds Kunstforening
  http://www.alesundkunstforening.no/
  pozdrawiam jacek

  OdpowiedzUsuń
 5. Eve, od dawna czytam Twój blog i bardzo go lubię. nie podoba mi się jednak odmienianie nazw miejscowości, które nie mają polskiej wersji językowej. "Kristiansandzie" rani uszy. Rozumiem, że odmieniamy Paryż, ale nie napiszesz chyba, że byłaś w Parisu albo Parisie, dlatego też może urodziła się w Kristiansand zamiast w Kristiansandzie ;)Katia

  OdpowiedzUsuń
 6. i mieszkala w Eidsvoll

  OdpowiedzUsuń