Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

czwartek, 23 lutego 2012

Vikersund, czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o lotach narciarskich

Od dzisiaj do niedzieli włącznie oczy wszystkich wielbicieli skoków narciarskich zwrócone będą w stronę Vikersund - niewielkiego norweskiego miasteczka oddalonego od Oslo o niespełna 90 km. To właśnie tam rozpoczynają się dzisiaj mistrzostwa świata w lotach narciarskich i to tam w zeszłym roku został ustalony rekord świata w najdłuższym oddanym skoku.

Dokładnie rok i 12 dni temu 25-letni wówczas Johan Remen Evensen w pięknym stylu pofrunął na 246,5 metr, tym samym ustanawiając nie tylko rekord nowiutkiego obiektu, ale także zapisując się w historii dyscypliny. Czy jego wyczyn powtórzy ktoś w tym roku? A może ktoś poleci jeszcze dalej? O tym przekonamy się już niebawem. Niestety rekordziście nie będzie dane bronić swego osiągnięcia sprzed roku. W miniony weekend, po konkursie w lotach narciarskich w Oberstdorfie ogłosił on koniec swojej kariery. W Norwegii był to spory szok dla wielbicieli dyscypliny, wszyscy liczyli bowiem na swojego latającego ulubieńca.

Koniec kariery nie oznacza wcale, że Evensen nie pojawi się w Vikersund. Pojawi się i to w dość nietypowej roli – zaśpiewa hymn mistrzostw świata; hymn, którego autorem jest pochodzący z Austrii trener norweskiego teamu. Tym bardziej warto zobaczyć początek ceremonii otwarcia mistrzostw.Gwoli przypomnienia - tytułu bronić będzie Szwajcar, Simon Amman. Norwegowie mocno liczą na swojego lidera klasyfikacji generalnej - Andersa Bardala; mocni będą Austriacy, a my kibicujemy Kamilowi Stochowi :]

Wróćmy jednak do samej skoczni. Tradycja skakania w Vikersund ma ponad 100 lat jednak pierwsza skocznia na Vikersundbakken została otwarta w roku 1936. Rekord skoczni wynosił wtedy ok. 85 metrów. W latach sześćdziesiątych skocznia została przebudowana tak, aby możliwe na niej były długie skoki. Pierwszy rekord na nowym obiekcie wynosił 146 m. Pierwsze mistrzostwa świata w lotach Vikersund zorganizowało w roku 1977. Trzynaście lat później przed kolejnymi mistrzostwami skocznia została przebudowana, a punkt konstrukcyjny ustanowiony na 175 metrze. Również przed kolejnymi mistrzostwami poprawiono profil skoczni, tak, że na imprezie w 2000 roku punkt K wynosił 185 metrów. Rekord skoczni ustanowił wtedy na 207 metrze Andreas Goldberger. W przeciągu 10 lat, rekord skoczni wyśrubowano do 219 metra, i należy on do Harriego Olli.

W 2009 roku skocznia została zamknięta i przebudowana po raz ostatni w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami świata. Tym razem punkt konstrukcyjny ustawiono na 195 metrze. Tym samym skocznia w Vikersund stała się największą skocznią na świecie.

Organizatorzy oczywiście zastanawiają się, czy w tym roku, podczas tych mistrzostw pokonana zostanie granica 250 metrów. Według prognoz pogoda powinna dopisać. Kibice też.

Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w zawodach bezpośrednio pod skocznią, telewizja NRK przygotowała obszerne relacje. To zdecydowanie będzie weekend ze skokami;] Jak za dobrych, małyszowych czasów :D

Dla wielbicieli skoków narciarskich - video do oficjalnej piosenki Mistrzostw Świata w lotach narciarskich Vikersund 2012. (w filmiku miga na chwilkę sam Adam Małysz! Zwróćcie też uwagę na choreografię norweskiego teamu! W drugiej części utworu możecie usłyszeć Johana Remena Evensena)

3 komentarze:

  1. Hejka, bardzo mi się podoba Wasz blog. Jest treściwy, przyjemnie się go czyta, dużo przydatnych informacji. Gratuluję! Myślę nad przeprowadzką do Norwegii, tu w Polsce zajmuję się handlem przez internet i chciałem zapytać, czy w Norwegii taka forma zakupów jest popularna? Czy produkty handmade mają wzięcie? Z góry dziękuję za odp. Krzysiek

    OdpowiedzUsuń
  2. WSPANIALI CHŁOPCY NA SWYCH WSPANIAŁYCH... DESKACH :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cześć Anonimowy :) Norwegowie z tego co zaobserwowałam lubią kupować rzeczy typu handmade. Głównie te zrobione przez innych Norwegów i sprzedawane za kosmiczne pieniądze. Tutaj w Norwegii w każdej nawet najmniejszej miejscowości jest sklepik lub dwa oferujący tego typu towar:) co do popularności formy zakupów internetowych to jest ona bardzo popularna. Ludzie kupują rzeczy z całego świata na e-bayu i w innych różnych sklepach internetowych.

    OdpowiedzUsuń