Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

sobota, 24 grudnia 2011

God jul! Czyli życzenia po norwesku

I doczekaliśmy się kolejnych Świąt Bożego Narodzenia, świąt, o których różnych aspektach trochę już pisaliśmy - zarówno w tym roku, jak i rok temu. Święta i nadchodzący nowy rok to oczywiście okazja do złożenia Wam życzeń, co też niniejszym czynimy. Życzymy Wam radosnych Świąt spędzonych z bliskimi Wam osobami, a w nowym roku wszelkiej pomyślności, pogody ducha i pozytywnego nastawienia oraz wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do swoich celów. Życzymy jeszcze lepszego poznania i zrozumienia Norwegii, a osoby zza granicy gorąco namawiamy do zaplanowania wizyty nad fiordami w 2012 roku!

To były życzenia po polsku. No właśnie, a jak przy życzeniach jesteśmy, to wypada poruszyć kwestię życzeń po norwesku! Różnią się one znacznie od polskich i nie ma specjalnego znaczenia, czy okazją są święta, nowy rok czy urodziny, rocznica ślubu albo święto narodowe. Są to zawsze bardzo krótkie, wręcz lakonicznie życzenia. Norwegowie nie wysyłają rymowanych wierszyków świątecznych, wyszukanych życzeń, nie wyliczają jak z listy, czego komuś życzą. Zupełnie wystarczającym pozdrowieniem świątecznym jest "God jul" (dobrych świąt), noworocznym - "Godt nytt år!" (dobrego nowego roku), a w pozostałych okazjach po prostu gratulacje ("Gratulerer!").

Zatem drodzy czytelnicy - god jul og godt nytt år!

4 komentarze:

 1. Witajcie Eve&Bob.
  My w podobnym czasie rozpoczęliśmy przygodę z Norwegią ale tą odleglejszą i za pomocą innej formy jej poznawania.
  Zapraszamy na http://fri.info.pl i http://fokawnorwegii.blogspot.com/ może coś Was zainteresuje. Przyjemnej lektury!
  Ela i Wacek S. z Wrocławia [czasowo na Risvaer]

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, trafiłam na Wasz blog całkowicie przypadkowo:) Dowiedziałam się wielu przydatnych informacji. Bardzo fajnie piszecie :)) Mój mąż w marcu wyjeżdża do Norwegii w celach zarobkowych, ale już teraz planujemy wyjazd na stałe :) Pozdrawiam Was serdecznie z Krakowa Justyna&Maciej

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny blog ,zapraszam a mojego :)
  http://elnorway.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń