Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Zagraniczne prawo jazdy w Norwegii

Krąży wiele mitów na temat obowiązku wymiany prawa jazdy na norweskie albo konieczności zdawania egzaminu od nowa, jeśli przyjeżdżamy z zagranicy, chcemy osiedlić się w Norwegii i prowadzić pojazdy tutaj zarejestrowane. W zależności od tego, w jakim kraju wystawione zostało prawo jazdy, różny jest okres jego ważności. Dokumenty, na których brakuje tłumaczenia angielskiego muszą być suplementowane międzynarodowym prawem jazdy, by były ważne w Norwegii.

Osoby z zagranicznym prawem jazdy, bez względu na to, czy do Norwegii przyjezdżają jako turyści, studenci, zawodowi kierowcy w ramach pracy, czy nawet mają prawo stałego pobytu tutaj, mogą korzystać ze swoich praw jazdy tylko do 3 miesięcy od przybycia do kraju. Po tym okresie nie ma możliwości przedłużenia ważności dokumentu, a osoby takie uznaje się za nie posiądające uprawnień do prowadzenia pojazdów na terenie Norwegii!

Przepis ten nie dotyczy jednakże przyjezdnych posiadających dokument wystawiony w jednym krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG = kraje UE plus Lichtenstein, Islandia).

W ramach umów wzajemnych obowiązujących w EOG, Norwegia zobowiązała się respektować prawa jazdy wystawione w innych krajach - stronach umowy. Oznacza to, że np polskie prawo jazdy jest ważne w Norwegii aż do upłynięcia daty ważności w nim zapisanej (zwykle). Są tutaj jednak pewne ograniczenia - poruszając się po Norwegii każdego dotyczą wymogi zdrowotne takie, jakie stawia się norweskim kierowcom. Oznacza to m.in., że kierowcy kategorii "ciężkich" - C oraz D wraz z podgrupami - mają defacto prawo jazdy ważne 5 lat od daty uzyskania pobytu w Norwegii (chyba, że sam dokument jest krócej ważny) i po tym okresie muszą zgłosić się na badanie lekarskie.

Dla pełnego obrazu sprawy dodać należy, że szwajcarskie prawo jazdy ważne jest w Norwegii 1 rok.


Co zrobić, gdy upłynie ważność naszych uprawnień?

Szwajcarzy i Japończycy muszą wymienić swoje prawko na norweskie w przeciągu 1 roku od osiedlenia się w Norwegii, bez zdawania żadnych egzaminów. Jeśli się spóźnią - konieczne będzie zdanie egzaminu na prawo jazdy w Norwegii førerprøve (ale bez obowiązku wcześniejszego kursu).

Prawa jazdy wystawione w Australii, Kanadzie, Hongkongu, Izraelu, Monako, Nowej Zelandii, San Marino, Korei Płd i USA wymienia się na norweskie zdając tylko praktyczną część egzaminu. Trzeba to zrobić w terminie 1 roku od osiedlenia się w kraju. Spóźnialscy muszą rozpocząć swoją drogę do prawka od samego początku, czyli jak osoby, które nigdy uprawnień do prowadzenia nie miały.

Osoby posiadające prawa jazdy wystawione poza zarówno krajami należącymi do EOG jak i wymienionymi powyżej w tym dziale, muszą wnioskować o wydanie norweskiego prawa jazdy na takich samych zasadach jak Norweg, który nigdy dokumentu wcześniej nie miał. Są jednak zwolnione z kursu na poziomie podstawowym, z wyjątkiem nauki nauczania jazdy w ciemności i kursu pierwszej pomocy.


"Dobrowolna" wymiana prawa jazdy

Dla obywateli krajów EOG - w tym Polski - istnieje alternatywa do używania dokumentów wystawionych w ojczyźnie. Możemy wnioskować o wymianę prawa swojego prawka na dokument norweski. W przypadku kat. B jest to formalność. W przypadku "ciężkich" kategorii, należy dostować się do wymogów zdrowotnych stawianych przez norweskie prawo. O tym jak wyglądać to będzie w konkretnym przypadku dowiedzieć się można w najbliższej jednostce Statens Vegvesen (dyrekcja dróg).

Wniosek o wymianę składa się również do Statens Vegvesen. Podkraślamy, że chodzi tutaj o wymianę dokumentu, a nie uzyskanie drugiego - norweskiego. Stare prawo jazdy należy zwrócić i zostanie ono odesłane do organu, który je wystawił zagranicą.

11 komentarzy:

 1. Pierwsze słyszę. Z tego co mi wiadomo po wejściu Polski do UE nasze prawo jazdy jest na terenie Norwegii ważne tak samo jak i norweskie prawo jazdy... Owszem, polskie prawo jazdy można wymienić na norweskie ale absolutnie nie ma przymusu!!!!! Proszę, zweryfikujcie swoje informacje.
  Tu informacje ze źródła:
  http://www.vegvesen.no/en/Driving+license/Driving+license/Permission+to+drive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czytaj uważnie tekst .... o czym w temacie ..

   Usuń
 2. OK. Przepraszam. W trakcie czytania tego bloga nie rozwinął mi się ciąg dalszy treści. Zwracam honor.

  OdpowiedzUsuń
 3. witam jak najbardziej Polskie prawo jazdy UE jest ok moj maz dostal mandat jezdzac na nim i wszystko bylo ok:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja raz dmuchałem w balonik (rutynowa kontrola) i przy okazji sprawdzali mi prawko. Mam polskie i nie było żadnego problemu, nie sprawdzali też jak długo jestem w NO a kontrole miałem chyba ze 3 lata po przyjeździe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno otrzymałem norweskie prawo jazdy ponieważ wystąpiłem o nie z powodu zagubienia polskiego. Wcześniej nie myślałem o wymianie.Jakie było moje zdziwienie dzisiaj rano po telefonie od mojego kolegi.Rano zatrzymała go policja w nieoznakowanym radiowozie i zatrzymała mu prawo jazdy. Stwierdzili że mieszka tutaj już 3 lata i dlatego powinien wymienić prawko na norweskie.Policjant oznajmił mu że w niedługim czasie otrzyma pismo pocztą poczym osobiście odstawił auto na parking pod MENY.(19 LUTY 2013)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od 2013r. wymiana prawa jazdy jest obowiazkowa dowiadywalem sie w vegvesen.Nie pamietam tylko dokladnie od czego jest to uzaleznione dlatego nie chce wprowadzac w blad .Zatrudnieni przed 2006r. mieli 10lat na wymiane teraz jest czas do 3lat ale nie wiem od jakiego roku to licza.A dowiadywalem sie dlatego poniewaz policja a kontoli mialem juz ze 40 zewzgledu na nocna prace parokrotnie informowala mnie o obowiazku wymiany mojego prawa jazdy

  OdpowiedzUsuń
 7. Nic się nie zmieniło w tej materii. Polecam stronę www urzędu:

  http://www.vegvesen.no/en/Driving+licences/Driving+licences/Foreign+driving+licences+in+Norway

  "Driving licences issued in the EU/EEA are valid for driving in Norway as long as it is valid in the country it was issued. However, please note that heavy categories are valid only for 5 years from the date you took up residency in Norway."

  Oczywiście należy pamiętać o obostrzeniach dot. badań lekarskich, co oznacza, że "bezterminowe" polskie prawo jazdy jest w Norwegii ważne nie dłużej niż 10 lat od daty wystawienia dokumentu. To może wyglądać nielogicznie, ale Norwegia nie ma prawa inaczej kontrolować, czy robimy badania lekarskie do polskich praw jazdy. O tym nawet w polskich urzedach nie wiedzą i mogą wprowadzać w błąd.

  OdpowiedzUsuń
 8. a jak wyglada sprawa wymiany prawa jazdy z kwalifikacja
  dostajemy ja (kwalifikacje) z automatu czy cos jeszcze trzeba miec (oprocz norweskich badan lekarskich)??

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam! Postanowiłem wymienić tydzień temu moje polskie prawko na norweskie. Problem polega na tym, że zrobiłem je w polsce mieszkając juz w norwegii( a tak za bardzo nie można idowiedzialem się o tym już po fakcie złożenia podania w SV). I teraz mam pytanie czy ktoś miał już z taką sytuacją do czynienia i wie jak podchodzi do tego Staten Vegesen ?
  .

  OdpowiedzUsuń
 10. Uczyliśmy się z kumplem jeździć w Albar Kraków (www.albar.krakow.pl)! Było warto!

  OdpowiedzUsuń