Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

niedziela, 13 marca 2011

Msze po polsku w Norwegii

Norweskie życie religijne nieco różni się od tego znanego nam z Polski. W miejscowościach zwykle jest jeden kościół; czasami jedna świątynia przypada na całą gminę. Gazety są za to pełne reklam i ogłoszeń domów modlitewnych, stowarzyszeń i grup wyznaniowych, prywatnych kościołów, które zapraszają chętnych na swoje spotkania.

Dominującą religią w Norwegii jest protestantyzm (charakterystyczne kościoły z kogucikiem zamiast krzyża na wieży). Nie oznacza to jednak, że żyjący w tym kraju Polacy nie mogą uczestniczyć w mszach katolickich. Otóż mogą i to nawet w swoim języku ojczystym! Co więcej – dotyczy to wszystkich regionów, a nie tylko Oslo i dużych miast.

Gdzie zatem szukać informacji o polskich mszach czy kościołach? Rzecz jasna – w Internecie: www.katolsk.no. Niech Was nie zmyli prosta (wręcz toporna) stylistyka strony! Klikając w zakładkę „Norge” (pierwsza po lewej) pojawia się lista regionów. Wybieracie swój region, a następnie klikacie w aktywne łącze „Messetider” (godziny mszy) aby dowiedzieć się, w którym kościele i w jakich godzinach odbywają się msze oraz w jakim języku są odprawiane.W przeciwieństwie do Polski, w Norwegii msze odbywają się zwykle tylko w niedzielę, czasami w wybrane dni w tygodniu. W przypadku dużych miast (Oslo), gdzie mieszka wielu obcokrajowców, organizowane są msze w różnych językach. Wśród nich jest oczywiście język polski.

Oferta językowa kościoła dostosowana jest oczywiście do potrzeb, a więc ilości osób posługujących się danym językiem w regionie. Mszy po polsku najwięcej jest więc w Oslo i okolicach oraz na południowym i zachodnim wybrzeżu Norwegii. W kościołach katolickich na tych terenach pracują polscy księża, niektórzy już od kilku lat. Zwykle po mszy organizowany jest poczęstunek w postaci kawy i ciasta.

Piszę o tym, bo wiem, że dla wielu Polaków wybierających się do Norwegii uczestniczenie we mszy świętej jest czymś ważnym. Dlatego wszystkich, których poszukiwali, poszukują lub będą poszukiwać informacji o mszach katolickich w Norwegii albo o mszach po polsku w Norwegii zapraszam na stronę Kościoła Katolickiego www.katolsk.no. Strona co prawda jest tylko w języku norweskim, ale nawet jeśli jeszcze nie znacie języka, na pewno sobie poradzicie! W razie pytań, zawsze możecie umieścić je w komentarzu, a ja postaram się na nie odpowiedzieć.

7 komentarzy:

 1. No widzicie- Poszukujecie pracy i przyjezdzacie do kraju protestanckiego, i szukacie kosciolka katolickiego. To dlaczego uciekacie ze swojego katolickiego raju w Polsce? Powiem wam jedno ze Norwegowie z Was sie smieja, i patrza z politowaniem, jak sie traktuje nienormalnych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Roznosicie ta watykanska zaraze po Europie. Powinna sie za was zabrac norweska skrajna prawica protestancka

  OdpowiedzUsuń
 3. Drogi anonimie, niewiem skąd w Twoich wypowiedziach tyle jadu, to raczej ja radziłabym tej zawiści, którą masz w sobie, nigdzie po świecie nie roznosić i uprzejmie, otwarcie "pokazać swoją twarz" , bo kim jesteś, po powyższej wypowiedzi juz wiem i współczuję. Gorąco pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. A tu strona po polsku: http://www.katolsk.no/organisasjon/www/pol2nor-pl

  OdpowiedzUsuń
 5. ..a ja jestem protestantem i chętnie przeprowadzę się do protestanckiego kraju jakim jest Norwegia :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też. I dodam po raz kolejny - protestantyzm to nei religia, tak jak katolicyzm nie jest religią. To wyznania. Em.As.

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja jestem ateistą i z przyjemnością przeprowadzę się do Norwegii. Katolsk, haha fajna nazwa

  OdpowiedzUsuń