Jesteśmy na urlopie rodzicielskim

Jesteśmy na urlopie rodzicielskim! Jak tylko ogarniemy się z naszym maluszkiem, powrócimy do aktualizacji bloga! Tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom samych sukcesów w 2017 roku!

czwartek, 16 września 2010

Samochodem po Norwegii - AutoPass, opłaty i mandaty

Wybierając się do Norwegii samochodem warto wziąć pod uwagę nie tylko wydatki na paliwo (najdroższe w Europie), ale również opłaty drogowe. Wiele odcinków dróg, tuneli, mostów oraz wszystkie przeprawy promowe są bowiem płatne. System opłat dla zagranicznego turysty może wydawać się czeskim filmem, ponieważ w przeciwieństwie do innych krajów naszego kontynentu, Norwegia nie ma tradycyjnych winietek przyklejanych na szybę i obowiązujących przez określony czas. Tu wiele dróg ma różnych właścicieli, bramki na drogach należą do różnych firm, a promy obsługuje wielu armatorów. Ponadto większość punktów opłaty jest w pełni zautomatyzowana, bezzałogowa (nie spotkamy na nich kasjera i szlabanów). Jak zatem poradzić sobie w norweskiej rzeczywistości drogowej i po wakacjach nie dostać mandatu do domu?

Zacznijmy od tego, że w Norwegii nie dostaje się mandatów za brak winietek czy innego dowodu uiszczonej opłaty drogowej, bo drogi z definicji są bezpłatne. Płaci się jedynie za przejazd ich odcinkami (opłata za przejazd ma zwrócić koszt budowy nowej drogi, tunelu czy mostu i po kilkunastu latach zostaje zwykle zniesiona). Płatny jest również wjazd do wszystkich dużych miast - a więc Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger i Kristiansand. Ta opłata ma zniechęcić kierowców do używania aut w mieście i promować korzystanie z transportu publicznego.

Są różne rodzaje punktów opłaty drogowej.
Na nielicznych ciągle zapłacić można gotówką lub kartą płatniczą u kasjera (w tym celu na bramce wjechać należy na pas oznaczony "manual" i zatrzymać się przy okienku). Niektóre punkty oferują możliwość zapłaty kartą płatniczą lub monetami w automacie (w tym celu wjeżdżamy na pas oznaczony "mynt / coin" albo "kort / card"). Prawie na wszystkich bramkach jest natomiast wydzielony pas dla użytkowników systemu "Auto Pass" (wyjątkiem są drogi zupełnie prywatne (nie będące w zarządzie państwa i Statens Vegvesen - urzędu ds. dróg), gdzie płaci się gotówką lub kartą w automacie bądź u kasjera).

Większość bramek w kraju jest zupełnie bezzałogowych i opierają się na systemie Auto Pass. W tych miejscach ważne jest, aby w ogóle się nie zatrzymywać (właśnie do tego nawołują umieszczone przy nich tablice - po norwesku "Ikke stopp" i angielsku "Do not stop"); należy po prostu jechać dalej. Bramki automatycznie fotografują pojazdy, a numer rejestracyjny wozu trafia do bazy danych. Po przejechaniu automatycznego punktu opłaty należy wypatrywać znaku drogowego z napisem "Kr - service" - który wskazuje lokalizację miejsca, gdzie możemy uiścić należność za właśnie wykonany przejazd. Takie miejsca to najczęściej najbliższa stacja benzynowa za automatyczną bramką drogową. Tam możemy wypełnić krótki druk, podając swój numer rejestracyjny i zapłacić za dokonany przejazd. Na dłuższą metę jest to jednak uciążliwe i pociąga za sobą niepotrzebnie stratę znacznej ilości czasu.
Lepszym wyjściem z sytuacji jest rozwiązanie działające jak "pre-paid" w sieciach komórkowych. Na stronie internetowej systemu Auto Pass (dostępnej w różnych językach) - http://www.autopass.no/ - można założyć sobie konto i zarejestrować dane samochodu, którym zamierzamy wyjechać do Norwegii (kliknij "Visitors' Payment" w lewej kolumnie strony). Następnie (również przez sieć) "ładuje się" konto kwotą 300 koron norweskich (płatne kartą kredytową lub płatniczą, jeśli bank zezwala na takie płatności). Od tej pory możemy swobodnie przekraczać każdą bramkę drogową korzystając z pasa jezdni oznaczonego "Auto Pass". Kamery sfotografują nasze tablice rej. i przekażą do systemu komputerowego, a ten odszuka w bazie założone przez nas konto i odejmie od wpłaconych 300 koron kwotę odpowiadającą cenie przejazdu. Unikamy stresu, szukania stacji paliw i każdorazowego wypełniania druków po przekroczeniu bramki! A jeśli w ciągu trzech miesięcy nie wykorzystaliśmy całości z wpłaconych 300 koron, dostaniemy zwrot środków na swoje konto bankowe.

Zaletą systemu Auto Pass jest również to, że internetowe konto założyć możemy do dwóch tygodni po przejechaniu pierwszej bramki bez uiszczenia opłaty. Czyli - lepiej późno niż wcale :). System komputerowy zapamiętuje nasze wszystkie przejazdy i jeśli w ciągu 14 dni od pierwszego z nich zarejestrujemy auto i wpłacimy 300 koron - nie otrzymamy mandatu.
Gdy natomiast przekraczamy bramki, nie płacąc za to ani na stacjach paliw ani przez internet, norweskie władze przekazują sprawę międzynarodowej firmie windykacyjnej (z siedzibą w Londynie), a ta odszukuje właściciela pojazdu w jego kraju i egzekwuje należności powiększone o kwotę karną.

Norwegowie i osoby mieszkające tutaj na dłużej oczywiście korzystają z innego sposobu płatności za AutoPass, jeszcze wygodniejszego i tańszego (rabaty, abonamenty), ale o tym będzie w innym artykule!

Opłaty za promy
Było już sporo o drogach; teraz czas na wyjaśnienie kwestii promów. Przeprawy promowe istnieją ciągle w wielu miejscach kraju, głównie na zachodnim wybrzeżu Norwegii, gdzie fiordy wrzynają się głęboko w ląd (najdłuższy z nich na ponad 200 km) i przecinają wiele szlaków komunikacyjnych. Promy są też często jedynym sposobem, aby dostać się na liczne wyspy wzdłuż norweskiego wybrzeża.
Wysokość opłaty za przeprawę zależy od odległości pokonywanej przez prom oraz rodzaju pojazdu. W każdej taryfie najwięcej płaci się za samochód z kierowcą, a znacznie mniej za każdego pasażera. Płatności dokonujemy zwykle nie wysiadając z samochodu - bądź jeszcze na nabrzeżu czekając w kolejce aut, bądź już na promie. Używać możemy gotówki lub kart płatniczych, ale nie obowiązuje tu system AutoPass (z wyjątkiem jednej linii w południowym Trondelag)!

Wysokość opłat
Przejazd płatnym odcinkiem drogi to zwykle 20-30 koron norweskich od samochodu do 3,5 tony (choć zdarza się, że opłata ta wynosi nawet ok.170 koron - na prywatnej drodze krajowej nr 5). Promy są kilkakrotnie droższe (samochód z 4 osobami w środku to średnio koszt 200 koron).

Zobacz także: 
Jak najlepiej dojechać autem do Norwegii 
Mandaty w Norwegii, czyli czemu nie opłaca się spieszyć
Mapa z płatnymi odcinkami dróg - Autopass.no

61 komentarzy:

 1. Kawał dobrej roboty. Wpis jest bardzo użyteczny. Wszystko w jednym miejscu opisane w przystępny sposób.
  Jeżeli to możliwe dodaj jakiś link do mapy z zaznaczonymi płatnymi odcinkami. Wtedy będzie pełne kompendium.

  Pozdrawiam
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy można nie zauważyć bramki? Czy jest jakaś mapa z zaznaczonymi odcinkami płatnymi? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Teoretycznie można nie zauważyć, bo często to po prostu kamery umieszczone nad jezdnią i sygnalizator świetlny wyświetlający plus lub minus (w zależności czy nadajnik w aucie jest aktywny czy też nieaktywny albo brakuje go). W praktyce jednak każdy płatny odcinek zapowiadany jest na drogowskazach i znakach drogowych. Wypatruj napisów "Bom vei", "Bom veg", "Toll Road" albo symbolu "Kr" na drogowskazie (oznacza płatny odcinek).

  A co do mapy - http://www.autopass.no/ - tam na stronie głównej jest zawsze aktualna mapa we flaszu. Kliknij na interesujący Cię rejon Norwegii, a potem na jeden z obszarów objętych opłatą (białe kółka). Następnie z menu, które się pojawi, możesz wybrać "Bomstasjoner" i wyświetli się mapa Googla z dokładną lokalizacją bramek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bob, jeszcze jedno pytanie, bo mam sprzeczne informacje (lub niepełne)... Jadę do Norwegii kamperem o masie do 3500kg, ale długość ponad 7m i wysokość ok 2,4m. Płacę jak za osobówkę?

  OdpowiedzUsuń
 6. Spójrz do tego cennika - http://www.autopass.no/_attachment/71964/binary/342456 - Główny podział opłat zależy od masy pojazdu (poniżej i powyżej 3.5 t). Czyli raczej płacisz na płatnych odcinkach jak za osobówkę. Ale pamiętaj, że są wyjątki (nieliczne), gdzie obowiązuje inny system opłat - m.in. opłata za pasażerów. Do wyjątków zaliczają się też chyba wszystkie promy, gdzie zawsze pasażerowie płacą, a cena za pojazd uzależniona jest od jego długości (im dłuższe pojazdy zabierają na pokład, tym mniej się ich zmieści - stąd taki sposób naliczania opłat). Pozdrawiam. Kiedy jedziecie:)?

  OdpowiedzUsuń
 7. Co się dzieje gdy mam czytnik na szybie tylko nie aktywny. I czy jeżeli go mam to działa na wszystkich bramkach na trasie E 6 i E 18. PAWEŁ

  OdpowiedzUsuń
 8. tak, dziala na wszystkich bramkach, pod warunkiem, że przejeżdżasz przez pas oznaczony "Auto Pass". Jak masz "bricka" nieaktywnego (czyli brak środków na koncie), to zaświeci Ci się "minus" na sygnalizatorze przy bramce i dopiszą Ci ten przejazd do konta - będziesz miał ujemne saldo i dostaniesz pocztą fakturę/giro do oplacenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sorki bob, że tak późno odpowiadam, ale dopiero teraz zajrzałem na stronę. Dzięki za odp :) jedziemy 18-29.07.2011. Pozdrawiam noworocznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Norwegia to fantastyczny krajobrazowo kraj!

  Ale uwaga. Norwegowie to nieźli cwaniacy.Niestety przekonałem się o tym na własnej skurze. Napływają do mnie mandaty, już 4.Na drogach są niewidzialne brakmi pkt poboru opłat.Czasami siedzi kasjer. Czasami w budce nie ma nikogo. Takie zmyłki dla niepoznaki i zrobienia wody z mózgu.Za przejazd zawsze!!! trzeba zapłacić.Czasami wjeżdżasz do tunelu a tu na końcu facecik w budce żąda 190 nok. Nie ma odwrotu. Wracasz tym samym tunelem - znowu płacisz.Mały kraj,mało ludzi, duzo ropy, turystyka i żyć nie umierać. Tylko dlaczego szkoły w opłakanym stanie, powybijane okna a służba zdrowia w kiepskim stanie. Bo Państwo oszczędza i gromadzi cały czas nadwyżkę budżetową.Oszczędza.
  Takie norweskie cwaniactwo.
  Uważajcie!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. A jak wjechac do Oslo samochodem z Polski...? Tzn czy przez pierwszy rok pobytu tez obowiazuja nas te oplaty? Wszystkie formalnosci typu identyfikator na szybe nalezy zakupic przed wjazdem, tak?
  Kurcze, kompletnie sie w tym nie lapie;/
  nie wiem jak moge sprowadzic tutaj samochod z polski;/ a najgorsze ze mieszkam w centrum oslo;/

  OdpowiedzUsuń
 12. 1. wjezdzasz normalnie - jak kazdy inny samochod, przejezdzasz pod kamerami nie zatrzymujac sie
  2. oplaty obowiazuja kazdego, bez wzgledu na czas pobytu, narodowosc itd
  3. jak jestes w norwegii na stale/na dlugo warto kupic ten identyfikator radiowy za szybe. Ale nie musisz go "fizycznie" miec przed wjazdem. Wystarczy ze online przez internet podpiszesz umowe o auto-pass, tzn zarejestrujesz dane swoje i dane samochodu i wybierzesz abonament. Wowczas, mimo ze w okresie oczekiwania na przeslanie identyfikatora bedziesz jezdzil bez niego, na podstawie zdjec twoich tablic rejestracyjnych, firma bedzie obciazala Twoje konto (bo przeciez zarejestrowales on-line auto i numery...). Powstanie Ci tak jakby debet na koncie, ale po oplaceniu 1. faktury (przyjdzie poczta z identyfikatorem), bedziesz juz "na plusie".
  4. jesli jestes tylko "gosciem", na krotko, zarejestruj dane samochodu na stronie internetowej Auto Pass i przelej z karty platniczej jakas kwote (chyba 300 kr) na poczet swoich przejazdow przez bramki w przyszlosci. Jak to zrobisz, mozesz jezdzic bez identyfikatora. System bedzie odliczal kase z tego, co przedplaciles
  5. jak sprowadzic samochod? Nie masz prawa go zabrac jako mienie przesiedlencze. Przepisy celne zabraniaja. Mozliwy jest albo import albo udowodnienie, ze masz prawo tymczasowo go uzywac na mocy tzw "midlertidig forskriften". Sprawa jest zbyt skomplikowana zebym tu opisywal. Polecam www.toll.no
  6. Mieszkasz w centrum Oslo? tu nie moge pomóc. Moge wspolczuc ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. krotkie uzupelnienie mojego wlasnego posta.
  do pkt 4. - chodzi o podstrone "visitors payment" na stronie auto pass-a
  do pkt 5. - import to mam na mysli oplacenie cla, podatku mva (25 proc) i czego tam jeszcze sobie zazycza...

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja mam pytanie o Visitor's payment - o ile dobrze rozumiem to te 300 NOK ściągają od razu z karty, ile wyjeżdżę to mi podliczą a dopiero po 3 miesiącach zwrócą na kartę niewykorzystane środki. Jeśli tak, to dodatkowo traci się na spread'ach walutowych banku. Pewnie niewiele ale zawsze ;-) A jak rozumiem opcja bez prepaid'a kończy się przysłaniem faktury do Polski pod adres właściciela samochodu w ciągu kilku miesięcy od powrotu. Czy taką fakturę mogę opłacić w jakiś sposób za pomocą karty kredytowej czy tylko przelewem na zagraniczny rachunek?

  OdpowiedzUsuń
 15. wszystko co piszesz sie zgadza, tyle za ta faktura do Polski jest powiekszona o 300 koron, czyli to normalna oplata karna za przejazd bez oplaty :] jak juz przyjdzie, to placi sie przelewem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Dziś czytałem na oficjalnej stronie AutoPASS, że dla ludzi NIE zarejestrowanych w systemie karne 300 NOK jest naliczane w przypadku, kiedy bramka była wyposażona w obsługiwany pas opłat GOTÓWKĄ. Tzn. jeżeli wszystkie bramki jakie przejechałem były wyłącznie automatyczne, dostanę pocztą fakturę BEZ opłaty karnej. Podaję adres: www.autopass.no/_attachment/110484/binary/310437

   Pozdrowienia dla Was i dziękuję za bloga :D

   Usuń
 16. To ja jednak załatwię ten Visitor's payment przed wyjazdem... :-) Z postów widzę, że mam szansę po drodze spotkać NICKT'a.
  BTW - w jakiej części Norwegii pomieszkujecie?

  OdpowiedzUsuń
 17. Na samym poludniu, na wybrzezu - Grimstad!

  OdpowiedzUsuń
 18. No to będziemy mogli jedynie pomachać z promu :-) płyniemy Hirtshals-Stavanger.

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetny blog. Pozdrowienia dla autorki!

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam. Mam pytanie dotyczące płatności visitor's payment. Zarejestrowałem się kilka dni temu wpłaciłem 300 NOK przejechałem już kilka bramek AUTOPASS, a nic mi nie odliczyło? Wie ktoś może czy to odlicza dopiero po jakimś czasie, czy musiałem coś źle zrobić?

  Dzięki za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 21. mam pytanie czy możnasprawdzić ile mamdo zapłaty autopasów jak nie mam chipa???

  OdpowiedzUsuń
 22. witam! jakiś czas temu pożyczyłam samochód na polskich blachach w Norwegii gościowi który miał go ode mnie kupić.do tej pory się nie pojawił a mi przychodzą masakryczne sumy do zapłaty za bramki. czy z opłatami za bramki nie powinno być tak jak z mandatem? czy płaci za nie właściciel pojazdu czy kierowca? proszę o odpowiedź !! samochód przepadł razem z gościem a ja obawiam się że do końca życia będę teraz płacić za swoja głupotę!! norweska policja nie chce przyjąć zgłoszenia o kradzieży ani przywłaszczeniu i kompletnie nie wiem co mam z tym robić!!

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam,
  byłem tego lata (2011) przez 3 tygodnie w Norwegii, Szwecji i Finlandii. W takiej kolejności. W Norwegii dowiedziałem się o AutoPass. Zaraz w Bergen dostałem się do internetu i próbowałem założyć sobie konto tak, jak powyżej Panowie piszą. Mimo kilku prób system mnie nie zarejestrował, odrzucał mnie w momencie kiedy podawałem mój numer karty płatniczej (mBank). Potem już nie próbowałem, no bo co mogłem zrobić... Jest koniec listopada i jeszcze nic nie dostałem. Ile czasu to może zająć? pozdrawiam Wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam Zjechałem we Wrześniu do polski i zostały mi nieopłacone bramki za ostatnie 3 miechy i mandat(żółty)za parkowanie Przyszło mi to powiadomienie do polki Słyszałem i czytałem wypowiedzi że niekoniecznie trzeba tego płacić,jak się zjechało do polski Była nawet taka wypowiedz,że postraszą i dadzą spokój Jak to się ma do polskiego prawa? Czy wejdzie na to komornik? Miał ktoś takie doświadczenie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam
  Na przełomie lipca i sierpnia 2011 byłem w Norwegi samochodem osobowym a dziś 20.02.2012 dostałem wezwanie do zapłaty za przejazd (49zl) plus mandat (174zł), raczej już nigdy nie pojadę do norwegi. Czy jest jakaś możliwośc nie płacenia mandatu?
  Tych mandatów mam już 3, to sporo kasy.
  Taki system poboru opłat jest nie uczciwy, to jest wyłudzanie (lub korzystanie na niewiedzy)!

  OdpowiedzUsuń
 26. Witaj na blogu Anonimowy! Generalnie większość systemów prawnych w Europie łączy to, że nieznajomość prawa nie usprawiedliwia jego nie przestrzegania. Każdy kraj ma prawo pobierać opłaty za przejazd swoimi drogami, Norwegia nie jest tu żadnym wyjątkiem (baa, opłaty pobierane są nawet w Polsce). Płatne odcinki dróg w Norwegii oznaczane są tablicami zarówno w języku norweskim, jak i angielskim - tak, żeby wszyscy mogli zrozumieć, że za przejazd tędy należy zapłacić. W rejonie każdego punktu poboru opłat stoją też liczne tablice z numerem telefonu, pod który można zadzwonić po info (na wypadek gdyby ktoś nie skumał co ma zrobić jak już przejechał "bramkę"). W rejonie wszystkich płatnych odcinków są też oznaczone punkty, w których można uregulować zaległą opłatę (praktycznie wszystkie stacje paliw w bezpośrednim sąsiedztwie bramek). Wreszcie - za pośrednictwem internetu można również zapłacić już "po fakcie" i ma się na to 2 tygodnie. Jeżeli jednak ktoś nie "skorzystał" z żadnej z tych możliwości i przejazd pozostaje nieoplacony miesiącami, nie powinien dziwić mandat w skrzynce pocztowej... Pytasz czy można nie płacić... musiałbyś się zorientować, jakie umowy międzynarodowe posiada Polska, tzn czy organy innych krajów mają możliwość uzyskania prawomocnej pomocy od służb polskich w celu windykacji swoich należności...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam mam problem posiadam auto pas załżyłem go po przyjezdzie do oslo od 07.06.2011 i jezdziłem do 11.09.2011 roku tylko ze auto passa nieoddałem teraz do norwegi jak i do polski przychodzą mi faktury do zapłaty mimio ze zapłaciłem,na dzien dzisiejszy jes to uregulowane ale problem pojawił sie wczoraj gdyż przyszła faktura za posiadanie auto passu mimo ze go nieuzywam a nie oddałem ponieważ miałem wrucic tu samochodem ponownie a kałcje zapłaciłem za auto pass i tu kierujr pytanie czy to normalne ze za okres 7miesiecy mogli mi naliczyc ponad 2.500kr ??? prosze o odpowiedz

   Usuń
  2. Auto pass jest czymś w rodzaju abonamentu na przejazdy norweskimi drogami i jest usługą typu pre-paid, a więc płatną z góry. Najpierw jest wysyłana faktura, po jej zapłacie masz kwotę do wykorzystania na przejazdy, no i jeździsz i ubywa ci z "konta" koron. Kiedy wyjezdzisz juz 75-80% wartosci abonamentu, auto-pass automatycznie wysle ci nowa fakture, na ktorej NIE MA daty zaplaty. Czyli otrzymanie faktury nie musi oznaczac, ze masz juz puste konto i wszystko wyjezdziles, ani tez ze musisz zaplacic ta fakture. Jesli wybierasz sie do Norge kolejny raz, mozesz zaplacic i w ten sposob doladowac swoje konto. Odpowiadam na podstawie tego, co napisales. Jezeli natomiast te listy sa oplata karna za przejazdy bez waznego auto-passu (cos na wzor mandatów), to sprawa oczywiscie wyglada inaczej

   Usuń
 27. Nie do końca rzetelny artykuł. W momencie, kiedy nie zapłacimy za przejazd firma EPC wysyła fakturę tylko za przejazd, bez kary. dopiero po otrzymaniu kolejnego monitu wzywającego otrzymujemy opłatę dodatkową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze - zalezy gdzie. Ja dostalem od razu fakture na 330 koron (30 za przejazd plus 300 oplaty karnej). Firma argumentowala, ze na miejscu byla mozliwosc zaplacenia monetami w automacie, wiec nie byla to bramka w pelni automatyczna i wtedy maja prawo wyslac fakture z oplata karna!

   Usuń
  2. To są dwie różne rzeczy. Możesz dostać 300 kary za przejechanie bramką, na której była możliwość zapłacenia gotówką, a tego nie zrobiłeś. Możesz też dostać 300 opłaty dodatkowej za nieopłacenie faktury w terminie, w tym wypadku dostaniesz najpierw monit ponaglający, a dopiero później karę. jest to wyjaśnione po polsku na stronie www.autopass.no/_attachment/110484/binary/310437

   Usuń
  3. Orientuje sie ktoś gdzie w oslo znajduje sie biuro AUTO PASSU Fjellinjen?
   byłam na ul.St.Olavsgt 28 ale od 1 marca zamnkniete jedyny kontakt tel.lub internetowy a wolał bym osobiscie tam pujsc.

   Usuń
 28. Witam, czy orientujecie się ile kosztuje prom ze Stavanger do Bergen? Opłata dla pieszych, tzn. nie będziemy samochodem ale "na nogach" :) A może macie link do str z rozkładem? dzięki! Pozdrawiam Martyna

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam, mam pytanie. Jestem w Norwegii w pracy jako sommervikaer. Mam w aucie autopassa, ktory ma już od ponad roku rozwiązaną umowę, ale jak przejechałem przez bramkę to zapalił się zielony krzyżyk. Czy to oznacza, że są tam jeszcze jakieś fundusze?

  OdpowiedzUsuń
 30. Mam pytanie czy jak zapłaciłam więcej za fakturkę niż powinnam to pieniądze przepadły ?

  OdpowiedzUsuń
 31. witam :)
  to nie jest do końca prawdą z tymi opłatami za przejazdy. po kilku miesiącach dotarły do mnie do Polski faktury za wjazd do miasta i przejzad płatnymi drogami oraz zdjęcia, żeby nie było wątpliwości że to mójj samochód. Faktury były w złotówkach i NOK, tylko łączna kwota za przejazdy, żadnych dodatkowych opłat. Płatności można dokonać w polskimm banku albo norweskim, jak nam wygodniej. dopiero jak minie termin zapłaty naliczają karne odsetki
  pozdrawiam z zimnego kraju
  m,

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam,
  Nie wiem jak to się stało,ale dostałem od razu karę 2 tys.pln przez firmę Euro Parking Collection plc (EPC) w Londynie, za nie zapłacenie za autostrady w Norwegii .
  Dokładnie to było tak: w lutym 2012 roku ,mój kierowca pojechał do Norwegii. Wg informacji na stronie wynikało,że nie musi mieć tego urządzenia, bo robią zdjęcia i po jakimś czasie przychodzi rachunek do zapłaty, oczywiście wychodzi trochę drożej,ale bez przesady.
  W sierpniu dostałem od tej firmy fakturę z której wynikało, że jest opłata za autostrady 117pln z załączonym zdjęciem,a druga kwota 400pln jak powiedzieli przez telefon ze niby za złe parkowanie,ale nie było żadnego zdjęcia,że mój kierowca zaparkował w miejscu niedozwolonym. Po zapłaceniu tej faktury w grudniu 2012 roku przyszła kolejna faktura
  za autostrady ,gdzie są wyszczególnione kwoty przykładowo 15pln za odcinek płatny,a pod spodem grzywna 300-400pln, łącznie 2tyś pln!!! To jakaś paranoja ,co oni sobie myślą! Twierdzą ,że wysyłali faktury,a do mnie nic nie dochodziło! Chcą wyłudzić tylko kasę! Jeśli ktoś miał taki przypadek,to bardzo proszę o kontakt,albo podpowiedź jak skutecznie odwołać się od tej chorej kary! Pozdrawiam wszystkich forumowiczów , Krzysztof -Pruszków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Jestem obecnie w podobnej sytuacji. Możesz powiedzieć mi na czym skończyła się Twoja sprawa z tą grzywną,
   pozdrawiam
   Przemek

   Usuń
  2. Panowie, mam tak samo - też przejazd z 2012 roku, spora trasa, też myślałem, że przyjdzie pocztą i wtedy zapłacę - nie wnikałem za bardzo niestety w temat, po prostu ktoś mi tak powiedział i przejeżdżałem przez Auto Pass. Najpierw przyszły wezwania do zapłaty, potem ponowienie - bo nie zapłaciłem w terminie - ale wciąż BEZ kwot mandatów, więc zapłaciłem wszystkie przejazdy. A miesiąc później przychodzą znowu te same trasy - 5 listów, w każdym mandat po 263.03zł... naprawdę, NIE MAM kasy żeby to zapłacić, nie mam też zamiaru. Czy ktoś wie co mi moga zrobić? Jest informacja o wpisaniu do KRD na odwrocie - straszak, czy rzeczywiście moga to zrobić?
   - OLEK

   Usuń
  3. Witam. Ja jestem zmuszony skierowac sprawę do sądu gdyż jestem nękany przez firmę Fjelinjen niezapłaconymi fakturami wystawionymi na inne auto o innym numerze rejestracyjnym niż moje, faktura opiewa na kwotę 2,600 zł za ok. 200 przejazdów przez bramki + odsetki. W tym czasie nie było mnie w Norwegii oraz nie zgadza sie numer jak i marka samochodu, nie wiem co mam robić???? Nie wysłali mi żadnych zdjęc tylko fakture - normalnie śmiech na sali!!! szukają naiwniaków???? czy ktoś miał taką sytuację ???

   Usuń
 33. Nie mogę komentowac poszczegolnych sytuacji czy przypadkow, ale z tymi bramkami i wysylaniem oplat to jest tak, ze fakture poczta bez oplaty karnej dostaje sie tylko, jesli NIE ISTNIALA mozliwosc oplacenia przejazdu gotowka na miejscu (wszystkie pasy ruchu byly "automatyczne" - autopass). W przeciwnym razie kierowca bez nadajnika za szyba nie jest usprawiedliwiony za przejazd bez oplaty i dostanie do domu fakture od razu z oplata karna. Jak uniknąć płacenia tej kary teraz, nie wiem. Pewnie po prostu nie placic.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam, dostaliśmy dwie faktury trzy tygodnie temu za przejazdy autostradami i wjazd do Oslo w czerwcu i lipcu 2012, bez żadnej opłaty karnej! , na autostradach przejeżdżaliśmy zwykłym pasem, gdzie w budce powinien siedzieć ludek i pobrać opłatę, ale go nie było :)
  Opłata karna 300 kr jest naliczana, kiedy nie opłaci się faktur w terminie. Mój znajomy dostał ponaglenie, na którym jest napisane, że jak nie zapłaci, to mu dopiero naliczą opłatę karną. Aha i można zapłacić przelewem np. z konta w mBanku. Pozdrawiam Norweskich Polaków :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam. Nie rozumiem tego "(płatne kartą kredytową lub płatniczą)" Skoro płatniczą to kredytową. Autor chyba nie zna różnic pomiędzy tymi formami. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karta płatnicza to taka karta płacąc którą się nie zadłużasz ( płacisz swoja kasą ) natomiast kredytowa jak sam nazwa mówi, płacąc bierzesz kredyt w banku, który musisz spłacić. Ot taka drobna różnica. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Otóż nie :] Karta płatnicza to określenie ogólne dla wszystkich plastików, którymi można płacić. Natomiast istnieją różne rodzaje kart płatniczych w tym kredytowa oraz debetowa(ta którą nazwałeś płatniczą). Zatem pisząc, że można używać kart płatniczych zbędne jest pisanie o karcie kredytowej gdyż to pojęcie zawiera się w tym pierwszym. Z góry przepraszam, za tę małą dygresję ale kiedyś spędziłem trochę czasu nad tym aby to zrozumieć i chciałem się swoją wiedzą podzielić :] Pozdrawiam

   Usuń
 36. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 37. Drogie Panie i Panowie,
  Prosze o radę bo po przeczytaniu wszystkich postów mam już zamęt w głowie.
  jade na lofoty na 3 tyg. Chce się zalogowac na stronie autopass, podać numer karty debetowej i wpłacic te 300koron. Interesuje mnie tylko to czy jak mam to opłacone to mogę przejeżdżać pasem - autopass?? i nie będe musiał wtedy płacić na bramkach??? jak zniknie z konta 300koron to znowu sobie pobiorą nastepne 300.? Rozumiem też że zawsze jest autopass niezależnie od tego czyj jest też pani w budce czy jej nie ma.

  dzięki

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam . Przyjechalem moim polskim autem do norwegii 2 miesiace temu. widzialem te bramki a kazdy mowil nawet norwedzy, ze mam to olac.co mam zrobic teraz by zaplacic zalegle oplaty bez naliczania mandatow?

  OdpowiedzUsuń
 39. bezzzałogowa bramka:-)) słowtwórstwo mnie przeraża.

  OdpowiedzUsuń
 40. Czy ktoś powie jak skończyła sie sprawa z niezapłaconymi odcinkami dróg. Ja otrzymałem od razu mandat + opłatę,
  zapłaciłem, a po kilku miesiącach przyszedł następny list na inny odcinek drogi, a wydawało mi sie że wszystko zapłaciłem. Ktoś mi powie czy nieopłacone mandaty trafiaja do komornika, czy nie.

  OdpowiedzUsuń
 41. JADE DO NORWEGII W CZERWCU I CO MAM ZALKADAC AUTOPASS CZY JECHAC I POZNIEJ CZEKAC NA FAKTURY BEDĘ TAM PONAD MIESIAC POMÓŻCIE BO JUZ GŁUPIEJ POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 42. Wie ktoś jak wygląda sprawa opłat jak przyjadę motocyklem ?

  OdpowiedzUsuń
 43. Płacilem na bieżąco ,straszni trudno było znaleźc stację z KR servis, wszystko było źle oznakowane, nawet wjazd do platnej strefy. Bardzo zaluję że nie zarejestrowałem karty kredytowej przed wyjazdem
  A dzisiaj niespodzianka- wezwanie do zaplaty za kwotę 230zł po 11 miesiącach!!!

  OdpowiedzUsuń
 44. Witaj chce jechać do stavanger autem z angli co musze zrobić i jakie opłaty mnie czekają Czy wogole mogę jechać autem z kierownicą po prawej stronie

  OdpowiedzUsuń
 45. Witam.
  Czy rejestrując się w AutoPass mogę opłacić te 300K ale nie jako właściciel samochodu? Tzn., właściciel pojazdu, którym będziemy się poruszali w Norwegii nie posiada konta a tym samym karty.
  Dzięki
  Marces

  OdpowiedzUsuń
 46. Witam,

  Nie sądzę, żeby był jakikolwiek problem przy płatności za przejazdy nie swoim samochodem. Zresztą w najgorszym przypadku odrzuci płatność i rachunek po kilku miesiącach przyjdzie do właściciela auta (bez żadnych odsetek i kar w przypadku opłacenia w terminie). Trzeba tylko uważać, żeby nie przejchać przez bramki, gdzie płatności należy dokonać w okienku (takie typowe bramki jak na polskich autostradach) bo to kosztuje 300 NOK :)

  Michał

  OdpowiedzUsuń
 47. jezdzilem 5 mies w norge, także po bomach gdzie mozna bylo zaplacic fizycznie(jechalem po autopass - moja niewiedz) teraz zamowilem brike i mam aktywne w aucie, czy te wczesniejsze przejazdy dede musial zaplacic z karami?jedna do całości i za kazdym przejazdem kara...?

  OdpowiedzUsuń
 48. Merhaba,

  Hastalarımız için böbrek satın almak için bir kez daha buradayız ve onları kurtarmak için bir böbrek bağışlamak isteyen herkese iyi miktarda para ödemeyi kabul ettiler ve böylece bağışta bulunmak istiyorsanız veya bir Hayat kurtarmak istiyorsanız, lütfen aşağıda e-posta ile bize yazın.

  Bu sizin için zengin olmanız için bir fırsattır, biz temin ederim ve bizimle% 100 güvenli bir şekilde sizinle güvence altına alıyoruz, herşey yoluna giden böbrek bağışçılarına göre yapılmalıdır.
  Artık boşa harcamayın, lütfen irruaspecialisthospital20@gmail.com adresine bize yazınız.

  Irrua Uzman Eğitim Hastanesi.

  OdpowiedzUsuń
 49. Jestem przedstawicielem Iowa Luterańskiego Szpitala w Iowa City w USA. Doznałem, aby kierownictwo szpitala mogło reklamować w Internecie, jak pracujemy i że rozpoczęliśmy ponownie rok na zakup i sprzedaż ludzkich narządów, np. nerka, Jeśli jesteś zainteresowany tą ofertą, skontaktuj się z nami pod poniższym e-mailem: Zrekompensujemy naszym darczyńcom sporą sumę pieniędzy i jesteśmy specjalistami od organów Chirurgia i jako dawczyni nie ma ryzyka w to.
  A to jest nasz e-mail:
  iowalutheranhospital@gmail.com
  Możesz również zadzwonić lub skontaktować się z nami pod adresem whatsapp +1 929 281 1248

  OdpowiedzUsuń